Archeolodzy w Turcji odkryli bezcenny skarb z czasów starożytnego Rzymu. Przy brzegu strumienia w starożytnym mieście Aizanoi w prowincji Kütahya znaleziono dzban wypełniony monetami.
Ponad 600 starożytnych monet
To było niezwykle ekscytujące odkrycie. Prawdopodobnie wysokiej rangi żołnierz przybył do Aizanoi. Musiał tu zakopać te monety z nieznanego nam powodu - przekazała dla Live Science Elif Özer, archeolog z Uniwersytetu w Pamukkale w Turcji.
Monety mają około 2100 lat, ale pomimo ich wieku tekst oraz wyryte na nich wizerunki są nadal czytelne. Łącznie w dzbanie znajdowało się 651 monet - 439 to denary, czyli rzymskie monety wybite w srebrze, natomiast 212 to cistofori pochodzące ze starożytnego państwa Pergamonu. Elif Özer przekazała, że wiele z nich zostało wybitych w południowych Włoszech, a wszystkie pochodzą z okresu między 75 r. p.n.e., a 4 p.n.e.
Monety zdobią portrety rzymskich cesarzy i ważnych polityków. Są wśród nich Juliusz Cezar, Marek Antoniusz, Brutus czy Oktawian August. Na rewersach można zobaczyć natomiast postacie z mitologii oraz sceny z poszczególnych mitów m.in. historię Eneasza
Czytaj także: Odkrycie XXI wieku. Archeolodzy oniemieli
Po zakończeniu inwentaryzacji monety zostały wysłane do Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze, gdzie zostaną wystawione.