Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aldona Brauła
Aldona Brauła | 
aktualizacja 

Polacy na potęgę wpisują to słowo w Google. Tak reagują na zakaz aborcji

1224

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym uznał, że aborcja ze względu na ciężkie wady lub nieuleczalną chorobę płodu jest niezgodna z konstytucją. Kościół cieszy się z tej decyzji, jednak coraz więcej osób interesuje się apostazją, czyli porzuceniem wiary.

Polacy na potęgę wpisują to słowo w Google. Tak reagują na zakaz aborcji
Abp. Marek Jędraszewski (po lewej) głośno wyraził poparcie dla wyroku TK. (Getty Images)

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Kontrowersyjny wyrok sprawił, że kobieta, w której rozwija się płód z bezmózgowiem, bezczaszkowiem czy deformującym praktycznie każdy skrawek ciała zespołem Edwardsa, będzie musiała donosić ciążę.

Wyrok TK rozwścieczył kobiety, został skrytykowany przez opozycję i lekarzy. Popiera go jednak kościół. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oświadczył, że "tą decyzją stwierdzono, że koncepcja 'życia niewartego życia' stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego". Natomiast abp Marek Jędraszewski powiedział, że "trudno sobie wyobrazić wspanialszą wiadomość".

Tymczasem coraz więcej osób interesuje się apostazją, czyli porzuceniem wiary. Nie można całkowicie wypisać się z kościoła, ponieważ apostazja dotyczy osób ochrzczonych, nie mniej jednak po tej formalności, kościół nie ma prawa uwzględniać takiej osoby w swoich statystykach.

Zobacz także: Trybunał Konstytucyjny przeciwko aborcji. Reakcja Kai Godek

W wyszukiwarce Google można zaobserwować gwałtowny wzrost zapytań dotyczących apostazji i to aż o 400 proc. Hasło najczęściej wpisywano w województwach: lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim i dolnośląskim. Użytkowników najbardziej interesowały hasła dotyczące procedury.

Jak wygląda procedura apostazji?

Z parafii należy wziąć świadectwo chrztu, a następnie wypełnić dokument Oświadczenie woli: Akt Apostazji. Jeszcze kilka lat temu na oświadczeniu wymagane były podpisy świadków, teraz nie jest to obowiązkowe. Następnie wypełniasz Rezygnację z członkostwa w Kościele rzymskokatolickim.

Zgromadzone dokumenty musisz przygotować w trzech kopiach. Dwie trafiają do księdza, który wysyła je do Kurii. Jedna pozostaje u ciebie. Po czasie do parafii wracają dokumenty z numerem kancelaryjnym. Nie otrzymasz zaświadczenia o "wypisaniu się z kościoła", niemniej jednak na świadectwie chrztu pojawi się odpowiednia adnotacja,

Ksiądz ma obowiązek poinformować, jakie prawa traci się przez apostazję. Nie można być rodzicem chrzestnym, świadkiem na ślubie kościelnym i nie pochowa cię ksiądz. Apostata może później wrócić do wspólnoty Kościoła.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić