Sondaż przeprowadzony na zlecenie Radia ZET pokazał, że większość Polaków jest przeciwna wprowadzeniu ograniczeń dostępu do mediów społecznościowych dla najmłodszych.
54 procent respondentów nie zgadza się z pomysłem zakazu, podczas gdy 34 procent go popiera.
Czytaj także: Zaczęło się w Lidlu. Kultowy produkt w promocji
Analiza wyników według wieku ankietowanych pokazuje, że największy sprzeciw wyrażają osoby młode. W grupie wiekowej 18-29 lat aż 72% badanych jest przeciwnych wprowadzeniu zakazu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W przedziale 30-39 lat przeciwników jest jeszcze więcej - 75%. Wśród osób w wieku 40-49 lat 52% nie popiera takiego rozwiązania, a w grupie 50-59 lat sprzeciwia się 62% ankietowanych.
Czytaj także: Nowy biznes Żabki. Nawiązała współpracę
Interesujące jest również to, że 67% osób posiadających dzieci poniżej 18. roku życia nie zgadza się z propozycją zakazu dostępu do mediów społecznościowych dla niepełnoletnich.
Zakaz korzystania z social mediów do 16. roku życia? Ponad 1000 osób w sondażu
W kontekście preferencji politycznych, przeciwko zakazowi opowiada się 60% zwolenników obozu rządzącego (KO, Trzecia Droga, Lewica). Poparcie dla zakazu wyraża 34% tej grupy, a 5% nie ma zdania. Wśród wyborców opozycji (PiS, Konfederacja) 54% jest przeciwko wprowadzeniu zakazu, 34% go popiera, a 12% nie wyraziło opinii.
Czytaj także: Szok. Pękła granica. Taki jest teraz majątek Elona Muska
Sondaż IBRiS został przeprowadzony w dniach 6-7 grudnia 2024 roku metodą CATI na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 1071 osób.
Polacy mówią "nie", jednak rząd Australii ogłosił zamiar wprowadzenia zakazu korzystania z mediów społecznościowych przez nieletnich poniżej 16. roku życia. Propozycja australijskiego premiera jest najbardziej restrykcyjną propozycją tego typu na świecie.
Proponowany zakaz obejmie platformy takie jak Instagram, Facebook, TikTok, X oraz prawdopodobnie YouTube. Digital Industry Group (DIGI), reprezentująca m.in. Metę i TikTok, ostrzega, że takie restrykcje mogą skłonić młodzież do eksploracji nieuregulowanych części internetu, ograniczając jednocześnie dostęp do sieci wsparcia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.