Rozporządzenie przedłużające ograniczenia weszło w życie 2 marca. Zakaz przebywania osób postronnych w pasie przygranicznym dotyczy 115 miejscowości na Podlasiu i 68 na Lubelszczyźnie. Wcześniej – od 2 września do końca listopada – obowiązywał na tym obszarze stan wyjątkowy.
Czytaj także: Białoruś będzie miała groźną broń? "Szajba dyktatorska"
Zakaz przebywania przy granicy przedłużony. Powstaje zapora
Początkowo przepisy o zakazie przebywania wprowadzono na 3 miesiące, do 1 marca. Przedłużenie ograniczeń ma związek z płotem, który powstaje na 186-kilometrowym odcinku polsko-białoruskiej granicy. Do końca czerwca budowa ma zostać ukończona.
Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie przygranicznej umożliwia ostatnia nowelizacja ustawy o granicy państwowej. Przepisy nie dotyczą mieszkańców oraz osób, prowadzących na tym terenie działalność gospodarczą. Zakaz spowodowany jest działaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki, który przymusza migrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki do szturmowania polskiej granicy.
Wtorek na granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 51 cudzoziemców
We wtorek na granicy polsko-białoruskiej zatrzymano w sumie 51 osób. W okolicy Czeremchy 7 migrantów z Syrii przecięło zasieki z drutu kolczastego. Straż Graniczna zatrzymała także sześciu obywateli Kongo i jednego Burkina Faso oraz dwunastu Irakijczyków. W ręce mundurowych wpadło także 21 Irakijczyków i 4 Syryjczyków.
Wszyscy zostali zatrzymani przy linii granicy – zaznacza rzeczniczka.
Czytaj także: Po cichu gromadzą wojsko. Białoruś wzywa rezerwistów
Obejrzyj także: Łukaszenko wyśle białoruskie wojsko do Ukrainy? Ekspert: Jest zakładnikiem Putina
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.