Afrykański pomór świń (ASF) stanowi poważne zagrożenie dla populacji świń i dzików. Tym razem ognisko wirusa zostało zlokalizowane na terenie gdyńskich Karwin. Na początku podejrzewano, że dziki padły ofiarą zatrucia, jednak sekcja zwłok wykluczyła taki scenariusz.
Badania laboratoryjne jednoznacznie potwierdziły obecność afrykańskiego pomoru świń w organizmach zwierząt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zakaz wstępu do lasów w Gdyni
Pomorski Urząd Wojewódzki zwołał sztab kryzysowy, w którym uczestniczyli władze Trójmiasta, a także przedstawiciele m.in. Lasów Państwowych, straży pożarnej, policji czy powiatowy lekarz weterynarii.
Pierwszą rzeczą jest niedopuszczenie do szerzenia się wirusa. Musimy ograniczyć jak najbardziej możliwość migracji dzików poza tereny zurbanizowane. Drugą kwestią jest edukacja mieszkańców i hodowców świń - poinformował lek. wet. Piotr Zdralewicz.
Jednym z podstawowych działań prewencyjnych jest całkowity zakaz wejścia do lasów na terenie Gdyni. Dotyczy to zarówno obszarów komunalnych, jak też wchodzących do zasobu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zakaz nie dotyczy służb i łowczych ze stosownymi uprawnieniami, którzy będą monitorować obszar skażenia, aby jak najszybciej usunąć padłe zwierzęta.
Ogniska ASF w Polsce. Gdzie występują?
Afrykański pomór świń nie ogranicza się jedynie do Trójmiasta. Odnotowano go także w innych częściach Polski. Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, od połowy lutego na terenie kraju potwierdzono blisko sto nowych ognisk ASF dzików. Zagrożonymi obszarami są:
województwo dolnośląskie:
- miasto Wrocław
- powiat lwówecki (gminy Lubomierz i Lwówek Ślaski)
- powiat średzki (gmina Udanin)
- powiat wołowski (gmina Wińsko)
- powiat zgorzelecki (gmina Zgorzelec)
województwo mazowieckie:
- powiat piaseczyński (gmina Góra Kalwaria)
- powiat radomski (gmina Wierzbica)
województwo opolskie:
- powiat kluczborski (gmina Wołczyn)
- powiat namysłowski (gminy Pokój i Świerczów)
- powiat opolski (gmina Murów)
województwo pomorskie:
- powiat kwidzyński (gmina Kwidzyn)
- powiat sztumski (gminy Mikołajki Pomorskie i Sztum)
województwo świętokrzyskie:
- powiat opatowski (gminy Ożarów i Tarłów)
województwo warmińsko-mazurskie:
- miasto Elbląg
województwo wielkopolskie:
- powiat obornicki (gmina Oborniki)
województwo zachodniopomorskie:
- powiat gryfiński (gminy Banie i Stare Czarnowo)
- powiat policki (gminy Dobra i Police)
- miasto Szczecin
Co zrobić, jeśli znajdziemy martwego dzika?
Jeśli znajdziesz martwego dzika, oznacz miejsce znalezienia zwłok, aby ułatwić ich lokalizację przez odpowiednie służby. Nie dotykaj zwierzęcia, ani nie zbliżaj się do zwłok.
Zgłoś fakt znalezienia martwego dzika do najbliższego lekarza weterynarii, lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, starosty, burmistrza lub wójta gminy. Podczas zgłoszenia podaj dokładne miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osobowe osoby zgłaszającej, liczbę znalezionych martwych dzików oraz ewentualny stan zwłok.
Afrykański pomór świń nie stanowi zagrożenia dla ludzi ani zwierząt domowych. Jednak ważne jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa. W związku z tym wprowadzono zakaz wstępu do lasów, ponieważ ASF może być przenoszony na łapach zwierząt lub obuwiu, co z kolei może prowadzić do zakażenia innych obszarów.