Zarządzenie nr 1 Komendanta Głównego Policji z dnia 4 stycznia 2023 r. zmieniło zarządzenie w sprawie regulaminu musztry w policji. Wprowadzono wtedy znaczące zmiany. Dotyczyły one przede wszystkim wyglądu funkcjonariuszy.
W zarządzeniu nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie regulaminu musztry w Policji (Dz. Urz. KGP poz. 18 oraz z 2018 r. poz. 68) w załączniku do zarządzenia wprowadza się następujące zmiany: 1) w rozdziale 1: a) pkt 2 otrzymuje brzmienie: 2. Umundurowanemu policjantowi zabrania się noszenia lub eksponowania elementów naruszających powagę munduru oraz jego społecznego wizerunku, w szczególności: 1) ozdób, z wyjątkiem zegarka, obrączki, pierścionka i małych kolczyków w uszach lub klipsów; 2) okularów w jaskrawych oprawkach; 3) ekstrawaganckich fryzur, jeżeli włosy są dłuższe niż do ramion powinny być one na czas wykonywania zadań służbowych krótko upięte lub związane; w przypadku policjantów-mężczyzn dopuszcza się noszenie krótkiego i schludnego zarostu; 4) intensywnego makijażu; 5) widocznego tatuażu na głowie, szyi, dłoniach; 6) widocznego piercingu.
Szczególnie zainteresowała nas kwestia możliwości posiadania widocznych tatuaży poza głową, szyją i dłońmi. Postanowiliśmy skontaktować się z Komendą Główną Policji w Warszawie i zapytać, czy w takim razie kobiety mogą nosić makijaż permanentny, który przecież również jest tatuażem.
W myśl zarządzenia nr 1 Komendant Głównego Policji z dnia 4 stycznia 2023 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie regulaminu musztry w Policji, umundurowanemu policjantowi zabrania się noszenia lub eksponowania elementów naruszających powagę munduru oraz jego społecznego wizerunku, w tym między innymi intensywnego makijażu. Przepis nie określa techniki jaką makijaż może być wykonany - napisał nam w odpowiedzi insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.
Warto podkreślić, że makijaż permanentny wcale nie musi być intensywny. Jedną z najpopularniejszych opcji jest "kreska zagęszczająca linię rzęs" na górnej lub dolnej powiece, która optycznie powiększa oko, dając efekt stonowanego, służbowego makijażu. Jeszcze trudniejszy do rozpoznania jest makijaż permanentny brwi, polegający na zagęszczeniu ich z pomocą tuszu. Wygląda więc na to, że policjantki z wytatuowanymi twarzami mogą spać spokojnie, ponieważ kierownictwo nie ma narzędzi, by przyłapać je na łamaniu regulaminu.
Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.