Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil Różycki
Kamil Różycki | 

Zakonnica przyłapana w trakcie przekrętu na polsko-ukraińskiej granicy

Napięcia na granicy polsko-ukraińskiej nie ustępują, a wręcz przeciwnie przybierają na sile. Ogromne korki ciężarówek blokowanych przez protestujących, to już stały element krajobrazu przygranicznych miejscowości. Coraz częściej jednak, by ominąć blokady, wykorzystywana zaczyna być pomoc humanitarna.

Zakonnica przyłapana w trakcie przekrętu na polsko-ukraińskiej granicy
Protest rolników / zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Beata Zawrzel)

Protesty rolników coraz częściej paraliżują główne ulice w Polsce. Rolnicy i przewoźnicy protestują także na granicy z Ukrainą, sprzeciwiając się napływowi tamtejszych towarów. Jak twierdzą, sprowadzanie ich jest nieuczciwą konkurencją, która wykańcza lokalnych przedsiębiorców.

Z tego też powodu, ostatnio znacząco zaostrzono blokady na granicy. W ogromnych korkach stoją setki ciężarówek, czekających na wjazd do Polski. Na szczególne traktowanie mogą liczyć jednak transporty humanitarne, które omijają niemal całą blokadę. Z tego też powodu coraz częściej obserwowano przypadki, nadużywania tych uprawnień.

Zakonnica przyłapana na przekręcie

Jeden z tego typu przypadków miał miejsce 14 lutego bieżącego roku. Jego bohaterką została zakonnica, która prowadziła dwie ciężarówki pomocy humanitarnej. Próbując pokonać granicę polsko-ukraińską, natrafiła jednak na kontrolę przeprowadzoną przez protestujących rolników.

To, co znaleźli, całkowicie ich zaskoczyło. W dwóch ciężarówkach faktycznie znajdowały się koce i odzież, z tym że nie były jedynym towarem przewożonym przez transport humanitarny. Protestujący kontrolujący naczepę, w jej głębi znaleźli bowiem kable i części do samochodów osobowych.

Tego typu sytuacja to nie wyjątek. Coraz częściej można spotkać wykorzystywanie komercyjnych ciężarówek do przewozu pomocy humanitarnej. Dla wielu organizacji pomocowych jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, niż gdyby miały wysłać samodzielny transport pomocy humanitarnej.

Korzystam z firm transportowych, które jadą do Ukrainy ze swoim ładunkiem komercyjnym i doładowuję do ich ciężarówek swój towar. Po pierwsze gwarantuje to szybki dojazd. A po drugie, to półdarmowy transport, bo za przewóz czterech czy pięciu palet pomocy humanitarnej nie muszę płacić 5-6 tys. zł. - wspominał Volodymyr Dyba, prezes zarządu Fundacji "Welcome Rzeszów" w rozmowie z Gazetą Wyborczą.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić