Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 

"Zamach na uczniów". Ostre słowa biskupa na Jasnej Górze

114

Nie wszystkim podobają się zmiany w polskim systemie edukacji. Jednym z przeciwników jest biskup Piotr Greger, który w ostrych słowach wypowiedział się na ten temat podczas 87. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców.

"Zamach na uczniów". Ostre słowa biskupa na Jasnej Górze
"Zamach na uczniów". Ostre słowa biskupa na Jasnej Górze (Licencjodawca, JasnaGoraNews)

We wtorek 2 lipca odbyła się 87. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger stwierdził, że polska szkoła jest na wyjątkowo ostrym zakręcie.

Polska szkoła jest na wyjątkowo ostrym zakręcie, to jest – czasem bezwzględna – walka o uczniów. Wobec zapowiadanych zmian nie chodzi tylko o ograniczenie godzin nauczania religii, istnieje potencjalne niebezpieczeństwo włożenia młodego człowieka w sztywny gorset programowy, na który nie ma, przynajmniej w jakiejś części, zgody rodziców - powiedział Greger, cytowany przez portal eska.pl.

Jak tłumaczył biskup, zadaniem szkoły jest kształcić, przekazując wiedzę, i wychowywać na podstawie trwały system wartości. Jego zdaniem szkoła nie może być przestrzenią indoktrynacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zatrzymali do kontroli pociąg z Białorusi. Odkrycie w podwoziu
Szkoła publiczna nie jest własnością kogokolwiek z ludzi, to jest dobro narodu, o które wszyscy musimy zadbać, każdy na miarę swoich kompetencji i możliwości - przyznał duchowny.

Jak dodał, szkoła to poważna sprawa, dlatego nie może być ona przestrzenią edukacyjnych eksperymentów. Wyrasta ona z naszej narodowej tożsamości.

Namnożyło się dzisiaj wielu pseudoautorytetów i fałszywych nauczycieli. Wystarczy popatrzeć tylko na niektórych ludzi - zwłaszcza młodych - jak łatwo poddają się złudnym wizjom życia swoich idoli, jak często bywają przez nich wyprowadzani na bezdroża życia - narzekał biskup.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jakie zmiany nastąpią od nowego roku szkolnego?

Od września 2024 roku uczniowie rozpoczynający naukę w klasie I szkoły ponadpodstawowej nie będą się uczyli przedmiotu Historia i teraźniejszość. Przedmiot ten będzie nauczany tylko do zakończenia cyklu kształcenia przez uczniów, którzy rozpoczęli jego naukę, czyli klas II liceów ogólnokształcących oraz klas II/III.

Ważną zmianą w szkołach jest też konieczność wprowadzenia do 15 sierpnia standardów ochrony małoletnich, czyli czterech zasad sprawiających, że dana instytucja jest bezpieczna dla dzieci.

Przypomnijmy, że od kwietnia tego roku, Zgodnie z nowelą, nauczyciel w klasach I–III szkoły podstawowej ma nie zadawać prac domowych praktyczno-technicznych oraz pisemnych prac domowych, z wyłączeniem ćwiczeń usprawniających motorykę małą. Wykonanie tych ćwiczeń będzie obowiązkowe i nauczyciel będzie mógł wystawić za nie ocenę.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Idealne do smażenia i do kanapek. Przepis na masło klarowane
Oburzyły ją seks-gadżety w chińskim sklepie. Mieszkanka Gdańska prosi o interwencję
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić