Jakub Artych
Jakub Artych| 

"Zamach na uczniów". Ostre słowa biskupa na Jasnej Górze

111

Nie wszystkim podobają się zmiany w polskim systemie edukacji. Jednym z przeciwników jest biskup Piotr Greger, który w ostrych słowach wypowiedział się na ten temat podczas 87. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców.

"Zamach na uczniów". Ostre słowa biskupa na Jasnej Górze
"Zamach na uczniów". Ostre słowa biskupa na Jasnej Górze (Licencjodawca, JasnaGoraNews)

We wtorek 2 lipca odbyła się 87. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger stwierdził, że polska szkoła jest na wyjątkowo ostrym zakręcie.

Polska szkoła jest na wyjątkowo ostrym zakręcie, to jest – czasem bezwzględna – walka o uczniów. Wobec zapowiadanych zmian nie chodzi tylko o ograniczenie godzin nauczania religii, istnieje potencjalne niebezpieczeństwo włożenia młodego człowieka w sztywny gorset programowy, na który nie ma, przynajmniej w jakiejś części, zgody rodziców - powiedział Greger, cytowany przez portal eska.pl.

Jak tłumaczył biskup, zadaniem szkoły jest kształcić, przekazując wiedzę, i wychowywać na podstawie trwały system wartości. Jego zdaniem szkoła nie może być przestrzenią indoktrynacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zatrzymali do kontroli pociąg z Białorusi. Odkrycie w podwoziu
Szkoła publiczna nie jest własnością kogokolwiek z ludzi, to jest dobro narodu, o które wszyscy musimy zadbać, każdy na miarę swoich kompetencji i możliwości - przyznał duchowny.

Jak dodał, szkoła to poważna sprawa, dlatego nie może być ona przestrzenią edukacyjnych eksperymentów. Wyrasta ona z naszej narodowej tożsamości.

Namnożyło się dzisiaj wielu pseudoautorytetów i fałszywych nauczycieli. Wystarczy popatrzeć tylko na niektórych ludzi - zwłaszcza młodych - jak łatwo poddają się złudnym wizjom życia swoich idoli, jak często bywają przez nich wyprowadzani na bezdroża życia - narzekał biskup.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jakie zmiany nastąpią od nowego roku szkolnego?

Od września 2024 roku uczniowie rozpoczynający naukę w klasie I szkoły ponadpodstawowej nie będą się uczyli przedmiotu Historia i teraźniejszość. Przedmiot ten będzie nauczany tylko do zakończenia cyklu kształcenia przez uczniów, którzy rozpoczęli jego naukę, czyli klas II liceów ogólnokształcących oraz klas II/III.

Ważną zmianą w szkołach jest też konieczność wprowadzenia do 15 sierpnia standardów ochrony małoletnich, czyli czterech zasad sprawiających, że dana instytucja jest bezpieczna dla dzieci.

Przypomnijmy, że od kwietnia tego roku, Zgodnie z nowelą, nauczyciel w klasach I–III szkoły podstawowej ma nie zadawać prac domowych praktyczno-technicznych oraz pisemnych prac domowych, z wyłączeniem ćwiczeń usprawniających motorykę małą. Wykonanie tych ćwiczeń będzie obowiązkowe i nauczyciel będzie mógł wystawić za nie ocenę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić