Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 
aktualizacja 

Zamach we Lwowie. Nie żyje nacjonalistka Iryna Farion

Była ukraińska deputowana Iryna Farion została w piątek postrzelona w głowę przed swoim domem we Lwowie. Po przewiezieniu do szpitala zmarła w wyniku odniesionych obrażeń. Miała 60 lat i była czołową nacjonalistką, budziła ogromne kontrowersje. Obecnie trwają intensywne poszukiwania sprawcy jej zabójstwa.

Zamach we Lwowie. Nie żyje nacjonalistka Iryna Farion
Zamach we Lwowie. Nie żyje nacjonalistka Iryna Farion (Telegram)

We Lwowie doszło do zamachu na Irynę Farion, działaczkę związaną z ugrupowaniem Swoboda oraz byłej deputowanej Rady Najwyższej Ukrainy. Farion została postrzelona w głowę przed swoim domem. Po natychmiastowym przewiezieniu do szpitala, mimo szybkiej reakcji służb medycznych i intensywnej opieki, zmarła na skutek odniesionych obrażeń.

Iryna Farion była kontrowersyjną osobą. Jak informuje niezależny rosyjski portal "Meduza", w listopadzie ubiegłego roku w wywiadzie telewizyjnym przekonywała, że ​​rosyjskojęzyczni członkowie Ukraińskich Sił Zbrojnych nie są prawdziwymi Ukraińcami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wpadli do rosyjskich okopów. Kamera na hełmie nagrała moment starcia

Nie żyje nacjonalistka Iryna Farion

Jak informuje niezależny portal Meduza, trwa obława na zabójcę 60-latki. Według doniesień mężczyzna ma około 20 lat. Był on wielokrotnie widziany w pobliżu apartamentowca Farion w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Naoczni świadkowie powiedzieli dziennikarzom, że zabójca miał na sobie rękawiczki, gdy podszedł do Farion. Z dość bliskiej odległości strzelił jej w skroń.

Iryna Farion nie raz mówiła o Polsce

Iryna Farion regularnie komentowała kwestie związane z Polską, często wyrażając kontrowersyjne opinie. W swoich wystąpieniach relatywizowała ludobójstwo na Wołyniu, stawiając pytanie: "A co ci Polacy robili na ukraińskiej ziemi? Jakby ich tam nie było, to nic by się nie wydarzyło".

Według niej, miasta takie jak Zamość, Lublin, Rzeszów (Riasziw) i Przemyśl powinny być uznawane za ukraińskie, co wzbudzało spore kontrowersje w kontekście relacji polsko-ukraińskich.

W przeszłości Farion pełniła funkcję wykładowczyni języka ukraińskiego na Politechnice Lwowskiej. Została jednak usunięta z uczelni w wyniku skandalu wywołanego jej publiczną krytyką skierowaną przeciwko żołnierzom Pułku Azow. W jednym z wystąpień stwierdziła: "Nie mogę ich nazywać Ukraińcami, jeśli nie mówią po ukraińsku. Niech nazywają się Rosjanami".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić