Karkonoski Park Narodowy zaapelował w mediach społecznościowych, by unikać parkowych szlaków oraz brzegów potoków, strumieni i rzek. Szczególne niebezpieczeństwo stanowią znaczne wezbrania wodne.
Ze względu na ogłoszone alarmy przeciwpowodziowe od 14 września (soboty) nie będą funkcjonowały punkty informacyjno-kasowe w Karkonoskim Parku Narodowym — poinformowano w komunikacie.
Park ogłosił również, że Wodospad Kamieńczyka został zamknięty dla turystów. Odwiedzający są proszeni o unikanie terenów leśnych z powodu wysokiego ryzyka upadających drzew i konarów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z powodu wezbrania wody zamknięty zostaje do odwołania wstęp do gardzieli Wodospadu Kamieńczyka. Apelujemy o rozwagę i ostrość. Zamknięty pozostaje szlak zielony od Betonowego Mostu w Piechowicach wzdłuż rzeki Kamiennej do wysokości parkingu przy Wodospadzie Szklarki — informuje Karkonoski Park Narodowy.
Opady deszczu intensyfikują się w regionie oraz samym Karkonoskim Parku Narodowym. Na Szrenicy w ciągu ostatniej doby spadło ponad 110 mm wody. Dane IMGW wskazują na opady z ostatnich 6 godzin: Szrenica - 50,8 mm, Kopa - 25,6 mm, Jagniątków - 37,3 mm, Przesieka - 26,7 mm, Szklarska Poręba - 28,2 mm, Kowary - 21,7 mm, Jakuszyce - 33,5 mm.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej również zwrócił uwagę na trudną sytuację w Karkonoszach. "Warunki są bardzo trudne, zagrażające życiu" - napisał IMGW na platformie X.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.