W poniedziałek (3 czerwca) Park Narodowy Gór Stołowych ogłosił zamknięcie sześciu szlaków turystycznych oraz dwóch obszarów wspinaczkowych. Informacja ta została przekazana przez park w mediach społecznościowych, jednak nie podano dokładnej daty zakończenia niedostępności tych terenów dla turystów.
Według komunikatu, zamknięcie szlaków nastąpiło "ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia". Szczegóły dotyczące przyczyn tej decyzji nie zostały jednak podane.
Oznacza to, że wszyscy turyści powinni zachować ostrożność i respektować zalecenia parku w celu własnego bezpieczeństwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie wiadomo, do kiedy szlaki zostaną nieczynne. Władze parku nie podały również oficjalnego powodu ich zamknięcia. Mimo prób skontaktowania się z władzami parku, nikt nie udzielił odpowiedzi naszej redakcji.
Aktualny stan zamknięcia szlaków w regionie Skalnych Grzybów jest zgodny z mapą umieszczoną przez władze parku.
Park Narodowy Gór Stołowych zamyka szlaki
Decyzja o zamknięciu szlaków w Parku Narodowym Gór Stołowych wywołała irytację wielu turystów. Niektórzy z nich nie kryli swojego niezadowolenia. "Ważne, że płatne odcinki w Górach Stołowych mają się dobrze" - czytamy w komentarzach pod postem.
Bardzo się cieszymy. Proponuję, by zostawić tylko szlaki na Szczeliniec i Błędne Skały. Czyli te biletowane - skomentował internauta.
Komentujący dodali, że władze parku zamykają "te najbardziej atrakcyjne szlaki". Niektórzy uważają, że obecnie przyjazd w Góry Stołowe nie ma już sensu.
Problem w Górach Stołowych? Może być groźnie
Wielu obserwujących zauważyło istotny problem, z którym boryka się Park Narodowy Gór Stołowych. Ma nim być zagrożenie związane z obecnością kornika oraz obumarłymi drzewami. "Wszędzie są suche drzewa, które lecą na szlaki" - napisał jeden z komentujących.
Pewna internautka podkreśliła konieczność wycinki drzew, gdyż istnieje ryzyko, że martwe drzewa mogą spaść na szlaki nawet przy umiarkowanym wietrze. "Też wolałabym, żeby wszystko było zawsze dostępne, ale niestety prace porządkowe są niezbędne" - zauważyła inna komentująca.
Wytną to co stanowi zagrożenie i szlaki znowu otworzą. Niedawno inne były zamknięte, teraz są już otwarte. Kiedyś to trzeba wyciąć - zwrócił uwagę internauta.
Park Narodowy Gór Stołowych, wyróżnia się spośród 23 polskich parków swoim wyjątkowym celem ochrony przyrody nieożywionej. Położony jest na obszarze Sudetów Środkowych, wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Zajmuje obszar o powierzchni 6340 hektarów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.