Siodlarki stepowe zaczęły rozmnażać się w zaskakująco szybkim tempie. W ostatnich latach coraz częściej można dostrzec ją w polskich lasach i na łąkach, choć jeszcze na początku XXI w. znajdowała się na "czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce".
W poprzednich latach widywano go w siedliskach na Wyżynie Małopolskiej i Lubelskiej oraz Roztoczu. Oficjalny profil Nadleśnictwa Garwolin na Facebooku opublikował dwa nagrania, na których zaobserwowano tego owada również w tamtejszych okolicach.
W Polsce jest związana z terenami wyżynnymi. Siodlarka jest ciepłolubna i znana była z siedlisk kserotermicznych, na co wskazuje nawet jej nazwa - stepowa. Występujące ostatnio ciepłe lata sprzyjają jej rozprzestrzenianiu się. Choć kiedyś nie spotykaliśmy jej w naszych lasach, to teraz stała się ich stałym mieszkańcem - czytamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaobserwowano siodlarkę stepową w Polsce. Jak ją rozpoznać?
Siodlarka stepowa jest owadem nielotnym i rzadko rzuca się w oczy, choć łatwo można ją rozpoznać dzięki odgłosom, jakie wydaje. Owady osiągają długość do 3 centymetrów i można je pomylić z konikami polnymi, choć różnią się od nich ubarwieniem.
Tempo jej rozprzestrzeniania jest tym bardziej zaskakujące, że jest to owad nielotny. Choć trudno ją zobaczyć, to dość łatwo usłyszeć wydawane przez nią, charakterystyczne odgłosy - dodano.
Owady te żywią się m.in. nektarem kwiatowym. Jeden z osobników został zaobserwowany w momencie, gdy spożywał płatek kwiatu dziewanny.