Sprawa, znana pod kryptonimem "Skóra", to jedna z największych zagadek polskiej kryminalistyki. Fragmenty skóry i ciała studentki Katarzyny Z., zostały wyłowione z Wisły pod koniec lat 90. Na ławie oskarżonych zasiadł Rober J. Mężczyzna został pierwotnie uznany za winnego i usłyszał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności. Dziś, po ciągnącym się latami procesie, został uniewinniony. Wyrok jest prawomocny.
Piotr Kubaszewski podkreślił znaczenie zasady domniemania niewinności w tym procesie. - W mowie końcowej mówiłem o zasadzie 'in dubio pro reo', że powinna ona przeważyć. Tak się stało. Sąd stwierdził, że ona przeważa i trzeba oskarżonego uniewinnić – powiedział prawnik w rozmowie z PAP.
Sprawa Roberta J. jest postrzegana przez Helsińską Fundację Praw Człowieka jako sukces prowadzonej przez nią Kliniki Prawa Niewinność, która zajmuje się przypadkami pomyłek sądowych. Program działa od 2000 roku i wspiera osoby oskarżone lub skazane, które kwestionują swoją winę. - Jest to wygrana sprawiedliwości i przegrana prokuratury – tego, jak ona prowadziła to postępowanie – ocenił Kubaszewski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prawnik zwrócił uwagę na konieczność opierania wyroków na solidnym materiale dowodowym. - Wszelkie wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść oskarżonego, nie należy także wydawać wyroków skazujących bez rzetelnego materiału dowodowego – podkreślił. Zaznaczył również, że takie uniewinnienia są w Polsce nadal rzadkością. - Trzeba pamiętać, że ten wyrok uniewinniający jest wyjątkiem, to jest mimo wszystko w Polsce rzadkość – dodał.
Znaczenie wyroku dla systemu prawnego
Kubaszewski wspomniał także o innych sprawach prowadzonych przez Klinikę Prawa Niewinność. Klinika prowadzi wiele spraw, w których prawnicy z nią współpracujący uznali, że skazani są niewinni. - Niekoniecznie są to tak drastyczne sprawy, jak ta 'Skóry'. Wśród nich jest na przykład podwójne zabójstwo, gdzie oskarżonym jest człowiek, który ma iloraz inteligencji 62. Zrobiono to wyłącznie na podstawie jego przyznania się, które nastąpiło po 2-godzinnej 'męskiej rozmowie', co zapisano w protokole – podał przykład.
Wyrok uniewinniający w sprawie "Skóry" może mieć znaczący wpływ na przyszłe postępowania sądowe w Polsce. Podkreśla wagę dokładności w prowadzeniu śledztw oraz konieczność przestrzegania zasad prawa, takich jak domniemanie niewinności. Helsińska Fundacja Praw Człowieka liczy, że decyzja sądu przyczyni się do zmniejszenia liczby pomyłek sądowych w przyszłości.