To już przesądzone. Po ponad trzech latach od momenta wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia koronawirusem rząd znosi stan zagrożenia epidemicznego. Wcześniej (16 maja 2022 roku) zakończony został stan epidemii.
W Dzienniku Ustaw pojawiło się już nowe tzw. rozporządzenie covidowe. "Na podstawie art. 46 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zarządza się, co następuje: z dniem 1 lipca 2023 roku odwołuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2" - podkreślono w dokumencie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z dniem 1 lipca moc traci rozporządzenie z 12 maja 2022 roku ws. ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego. "Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnia wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego złożony do ministra zdrowia w dniu 20 kwietnia 2023 roku, w którym GIS wnioskuje o odwołanie tego stanu z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji obserwowanych w ostatnim czasie" - podkreślił resort zdrowia w uzasadnieniu.
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego ma charakter formalno-prawny. Wycofujemy ten stan i część przepisów regulujących bardzo różne dziedziny po prostu przestanie działać. Mówię o trybach, które w różnych dziedzinach gospodarki były stosowane. Przypomnę, że chociażby nie trzeba było robić badania na prawo jazdy, bo te uprawnienia były przedłużane automatycznie, czy badania przy przyjęciu do pracy - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Polskiego Radia 24.
Stan zagrożenia epidemicznego zniesiony. Co to oznacza?
Co oznacza zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego? Oto najważniejsze kwestie:
- zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przychodniach, poradniach, szpitalach;
- zniesienie obowiązku szczepień wśród medyków;
- przywrócenie obowiązku wykonywania badań wynikających z Kodeksu pracy;
- pracodawca nie może zlecać pracy na zasadach stanu zagrożenia;
- koniec możliwości oddelegowania pracownika na przymusowy urlop na warunkach covidowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.