Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jan Manicki
Jan Manicki | 

Zaprzysiężenie Joe Bidena. Będą aż dwie atomowe walizki

45

Donald Trump nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Joe Bidena. W związku z tym nie będzie uczestniczył w jednym z kluczowych momentów przy przekazywaniu władzy. Chodzi o tzw. atomową walizkę.

Zaprzysiężenie Joe Bidena. Będą aż dwie atomowe walizki
Atomowa walizka to symbol władzy prezydenta i najgroźniejszej broni w arsenale Stanów Zjednoczonych. (Getty Images)

Walizkę zawierającą sprzęt, którego amerykański prezydent może użyć do autoryzowania ataku nuklearnego, nosi zawsze przy sobie jeden z żołnierzy. Towarzyszy on prezydentowi przez cały czas, aż do momentu opuszczenia przez niego urzędu. Zwyczajowo teczka była przekazywana innemu wojskowemu w chwili, gdy nowy prezydent USA składa swoją przysięgę.

W środę ta wymiana odbędzie się nieco inaczej. Donald Trump chce bowiem wyjechać z Waszyngtonu przed zaprzysiężeniem Joe Bidena. Jak donosi CNN, oznacza to konieczność skorzystania z dwóch atomowych walizek, co może stanowić pewnego rodzaju wyzwanie.

Atomowa walizka. Co znajduje się w środku?

Wbrew powszechnemu przekonaniu atomowa walizka nie zawiera wcale przycisku ani kodów, za pomocą których prezydent może natychmiastowo skorzystać z broni nuklearnej. Zamiast tego, znajduje się w niej specjalna aparatura służąca do autoryzowania ataku. Gdyby Donald Trump chciał użyć bomby atomowej, musiałby z niej skorzystać.

Nazywana "nuklearną futbolówką" teczka znajduje się zawsze nie dalej niż kilkanaście metrów od prezydenta. Waży ponad 20 kg. W skórzanym pokrowcu ukryta jest mniejsza, aluminiowa walizka.

Oprócz aparatury znajdują się w niej także dokumenty. Są to m.in. różne scenariusze ataku oraz instrukcje – także w wersji obrazkowej. Scenariusze działań na bieżąco są zmieniane, w zależności od sytuacji międzynarodowej.

Istnieją co najmniej trzy bądź cztery identyczne walizki. Jedna podąża za prezydentem, druga za wiceprezydentem, a trzecia jest zazwyczaj przechowywana w bezpiecznym miejscu. Gdyby doszło do niespodziewanego ataku, w którym zginęliby dwaj najwyżsi rangą państwowi urzędnicy, zostałaby ona przekazana ich następcy – mówi w rozmowie z CNN starszy pracownik Biuletynu Naukowego Atomistyki Stephen Schwartz.

Jedyną walizką, która 20 stycznia zostanie oficjalnie przekazana, będzie ta, która podąża za wiceprezydentem Mike'em Pencem. Weźmie on bowiem udział w ceremonii zaprzysiężenia nowego prezydenta.

Nuklearne kody prezydenta wydrukowane są na plastikowej karcie, podobnej do karty kredytowej, nazywanej "biszkoptem". Kody regularnie są zmieniane i szyfrowane. Prezydent musi zawsze pamiętać, od jakiej cyfry zaczyna się ciąg liczb, które stanowią właściwe hasło do uruchomienia arsenału nuklearnego.

Zgodnie z amerykańską konstytucją Donald Trump jest prezydentem do godz. 11:59 [czasu amerykańskiego] 20 stycznia. Do tego momentu jest on jedyną osobą, która może skorzystać z broni atomowej. Jeżeli wojskowy noszący za prezydentem atomową walizkę poleci razem z nim na Florydę, będzie mu towarzyszył do tej właśnie chwili. Usunie się dopiero wraz z nastaniem wyznaczonej godziny i wróci z teczką do Waszyngtonu – opisuje Schwartz.

Przekazanie władzy oraz kodów nuklearnych

Od tego momentu Donald Trump nie będzie miał już uprawnień do skorzystania z broni atomowej. Posiadane przez niego kody zostaną automatycznie zdezaktywowane. W tym samym czasie uprawnienia otrzyma Joe Biden.

W praktyce oznacza to, że gdyby Donald Trump chciał zarządzić atak w środę o 12:01 czasu amerykańskiego, jego działania zostałyby uznane za nielegalne. Dowódcy wojskowi, którzy zostaliby poproszeni przez niego o przeprowadzenie ataku, musieliby odmówić.

Kody znajdujące się na "biszkopcie" Joe Bidena i Kamali Harris zostaną aktywowane dokładnie w południe. "Biszkopt" Bidena nie będzie działał o 11:59, podobnie jak "biszkopt" Trumpa nie będzie aktywny o 12:01 – wyjaśnia ekspert ds. polityki nuklearnej z MIT prof. Vipin Narang.

Przed kilkoma dniami przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi poinformowała, że rozmawiała z przewodniczącym połączonych szefów sztabów gen. Markiem Milleyem na temat odebrania Trumpowi uprawnień do zarządzenia ataku nuklearnego. Miało być to następstwem zamieszek, do których doszło na Kapitolu 6 stycznia. Stwierdziła, że uzyskała zapewnienie, że istnieją zabezpieczenia na wypadek, gdyby prezydent usiłował przeprowadzić "nierozważny" atak.

Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić naród amerykański przed atakiem na nasz kraj i naszą demokrację – mówiła Pelosi.

"Nuklearna futbolówka". Co robi prezydent w przypadku ataku?

Gdyby jakiś kraj zaatakował Stany Zjednoczone, amerykański prezydent natychmiast włączony zostałby do tajnej sieci komunikacyjnej. Otrzymywałby informacje wywiadowcze z minuty na minutę oraz zalecenia dotyczące dalszego postępowania.

Istnieją zabezpieczenia przed nierozważnymi rozkazami ataku, zarówno nuklearnego, jak i konwencjonalnego. Aby rozkazy prezydenta były zgodne z prawem, muszą mieć one swój cel polityczny i wojskowy oraz wykorzystywać proporcjonalne siły. Pentagon podkreśla, że dowódcy wojskowi nie wykonaliby żadnego nielegalnego polecenia.

Jeżeli jakieś polecenie prezydenta byłoby nielegalne, powiedziałbym mu o tym. On wtedy zapytałby: "a co jest legalne?". Wymyślilibyśmy wspólnie militarną odpowiedź, która byłaby adekwatna do sytuacji – podkreślił generał John Hyten.

Obejrzyj także: USA. Koniec prezydentury Donalda Trumpa. "Poważny problem dla PiS"

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Programy komputerowe, które ułatwiają życie. Czy znasz je wszystkie?
Hiszpanie piszą o Lewandowskiej. Otwiera nowy biznes
Wytyczne księdza ws. kolędy. Mieszkańcy: "To już tradycja"
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić