pogoda
Warszawa

"Zaryzykowali wszystko". Biblijna scena nad Morzem Martwym

198

Setki nagich, pomalowanych na biało modeli ustawiły się w pobliżu Morza Martwego w ramach najnowszego projektu amerykańskiego fotografa Spencera Tunicka. W zamierzeniu fotografa mieli przypominać słupy soli. Wszystko po to, by zwiększyć świadomość świata na temat poważnie zagrożonego Morza Martwego. - Ono znika - podkreślił Tunick.

"Zaryzykowali wszystko". Biblijna scena nad Morzem Martwym
Fotograf starał się zwrócić uwagę na zanikające Morze Martwe (PAP)

To już trzecia instalacja artystyczna tego fotografa nad Morzem Czarnym, które co roku kurczy się o ok. metr. 54-letni fotograf odwiedził to miejsce w południowym Izraelu jako gość tamtejszego ministerstwa turystyki. Projekt powstał w celu wsparcia powstania planowanego Muzeum Morza Martwego w Arad.

Morze Martwe znika. Musimy znaleźć sposób na utrzymanie tego poziomu lub doprowadzenie słodkiej wody do Morza Martwego, ale jednocześnie dbać o to, aby wszystkie kraje miały dostęp do wody. Woda jest życiem - powiedział Tunick, cytowany przez "Times of Israel".

Niezwykły projekt nad Morzem Martwym

Modele byli całkiem nadzy i pomalowani na biało – mieli reprezentować słupy soli z biblijnej historii żony Lota, postaci z Księgi Rodzaju, która została zamieniona w słup soli, kiedy spojrzała wstecz na Sodomę, starożytne miasto położone w regionie Morza Martwego.

Uczestnicy projektu ustawili się w rzędach po dziesięć osób. Dwieście mężczyzn i kobiet w wieku od 19 do 70 lat czekało na instrukcje fotografa, usadowionego na drabinie z megafonem. Niektórym starszym osobom było trudno ustać godzinę na skalistym podłożu, ale nie poddawali się.

Kocham wszystkich uczestników, którzy przyszli i zaryzykowali wszystko, swoje ciała, swoją reputację - powiedział Tunick do reporterów po pierwszej sesji. - To prawdziwi wojownicy sztuki i poszukiwacze przygód.

Projekt był realizowany we współpracy z Ministerstwem Turystyki, Miastem Arad i Projektem Odrodzenia Morza Martwego. Tunick dodał, że był w regionie, aby zwrócić uwagę na wirtualne Muzeum Morza Martwego, które "mam nadzieję, że pewnego dnia stanie się prawdziwym muzeum w Arad". - Morze Martwe to ważny ósmy cud świata - dodał.

Sesja wywołała mieszane uczucia w Izraelu
Sesja wywołała mieszane uczucia w Izraelu (PAP/EPA)

- Jeśli zniknie, jeśli nie zajmiemy się teraz planem, jak uratować tę perłę, będziemy mieli problem - powiedział burmistrz Arad Nisan Ben Hamo, który ściśle współpracował z zespołem Tunicka. Stwierdził, że postrzega projekt jako afirmację Arad "jako liberalnego miasta" i ma nadzieję, że zdjęcia przyciągną więcej odwiedzających i pomogą zebrać fundusze na nowe muzeum.

Niektórzy konserwatywni przywódcy w Izraelu sprzeciwili się projektowi Tunicka, a jeden z ustawodawców domagał się od ministerstwa turystyki wycofania sponsorowania "wydarzenia masowej obrzydliwości".

Zobacz także: Nieudolna renowacja pomnika polskiego bohatera. Historyczny grób bezpowrotnie zniszczony
NA ŻYWO
Autor: SSŃ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
To nie ocieplenie klimatu. Ekspert o pożarach w Biebrzańskim Parku Narodowym
Prasa pisze o "cudzie Franciszka". Czy to zmieni bieg historii?
Robert Lewandowski zdobywa 30. trofeum w karierze
Tak woził ludzi. "Zakaz dalszej jazdy"
Czy Polacy wrócą do Elity hokeja? Pierwszy mecz już w niedzielę
Londyn. Sfrustrowany kierowca wjechał w protestujących aktywistów
W USA zawrzało. Dwulatka została deportowana do Hondurasu bez procesu?
Szokujące sceny w Gorzowie. Do akcji wkroczył zawodnik MMA
Pozuje na ulicach w samej bieliźnie. Tak Ham zbiera na pierścionek zaręczynowy
Leśnicy z Nadleśnictwa Grodzisk pokazali zdjęcie. "Szczyt głupoty"
"Kaskada" spłonęła 44 lata temu. Zginęło 14 osób
Chętnie sięgasz po kurczaka? Włoscy naukowcy nie mają dobrych wieści
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić