Talibowie udostępnili turystom do zwiedzania dolinę rzeki Bamian w środkowym Afganistanie. Niegdyś znajdowały się tam wykute w skale gigantyczne posągi Buddy. Rzecz w tym, że w 2001 roku zostały wysadzone przez ekstremistów.
Posągi Buddy w Bamianie wydrążyli mnisi w VI w. n.e. Nie przetrwały one jednak panowania talibów. Fundamentaliści zniszczyli je na krótko przez zajęciem kraju przez wojska amerykańskie.
Talibowie wysadzili posągi Buddy. Teraz każą płacić za oglądanie pustej wnęki
Jak podaje NBC News, turyści mogą obecnie podziwiać puste wnęki skalne. W tym celu należy zapłacić strażnikowi 5 dolarów (ok. 20 zł) w kasie biletowej. Przyszłość miejsca nie jest do końca jasna. Gubernator regionu i były więzień Guantanamo Abdullah Sarhad twierdzi, że czeka na wytyczne z góry, co zrobić z doliną Bamian.
Chcemy pokazać światu pokojowy i bezpieczny Afganistan – twierdzi w rozmowie z NBC.
Zburzyli zabytki archeologiczne. Były niezgodne z islamskim prawem
W marcu 2001 roku talibowie zniszczyli za pomocą ognia artyleryjskiego i materiałów wybuchowych dwa główne posągi buddy. Najwyższa z figur, z 554 roku n.e. miała 53 m wysokości i była największym przedstawieniem Buddy na świecie. Druga miała 36 m i pochodziła z 507 roku n.e.
Z punktu widzenia prawa szariatu posągi godziły w wytyczne dotyczące sztuki figuralnej i zakaz oddawania czci symbolom innych religii. Przeciwko decyzji o zniszczeniu zabytków protestowało wiele państw. Zburzenie posągów wywołało falę oburzenia na świecie.
W 2003 zabytki archeologiczne w dolinie rzeki Bamian umieszczono na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Pojawiły się także pomysły ich odrestaurowania. Zadanie to może okazać się jednak niewykonalne, ponieważ wielu pobliskich mieszkańców wykorzystało część odłamków do budowy swoich domów.
Czytaj także: Talibowie i robienie selfie. Nowe zasady w Afganistanie
Obejrzyj także: Talibowie w Moskwie. Czy dogadają się z Putinem?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.