Prowadzonymi od kilku lat badaniami archeologicznymi w Almadzie kieruje prof. André Teixeira z Uniwersytetu Nowego w Lizbonie. W rozmowie z mediami wyjaśnił, że prace na terenie XII-wiecznego zamku są dość trudne, co wynika ze splotu wielu czynników. Niemniej w trakcie poszukiwań prowadzonych w drugiej połowie 2024 roku zespół archeologów natrafił na ślady obecności wyznawców islamu sprzed XI wieku oraz dwa ludzkie szkielety.
Z wydobytych przez nas materiałów są fragmenty ścian domu. W miejscu tym znajdował się budynek mieszkalny, którego ściany zawierały w sobie stiuk z zaprawą wapienną – wyjaśnił archeolog Telmo Antonio, dodając, że znaleziona ceramika również wskazuje na wcześniejsze zamieszkiwanie tego terenu przez ludność muzułmańską.
Naukowcy przypuszczają, że zamek w Almadzie mógł zostać wybudowany pod koniec XII wieku w miejscu dawnej osady arabskiej. Istnieje również domniemanie, że Arabowie osiedlili się na terenie wcześniejszej osady rzymskiej, a nawet zamieszkałej przez ludność z epoki żelaza. Ruiny takich budynków odnajdywano wcześniej w pobliżu zamku w Almadzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dalsze prace stanowią spore wyzwanie
Głównym wyzwaniem dla dalszych prac wykopaliskowych jest fakt, że na miejscu, pod którym mogą znajdować się ważne dla badań obiekty, zlokalizowany jest obecnie posterunek portugalskiej żandarmerii. Dodatkowo prace komplikują trwające remonty. Sprawy nie ułatwia także fakt, że teren należy do różnych właścicieli.
Almada została odbita w 1147 roku przez wojska dowodzone przez króla Portugalii Alfonsa I Zdobywcę. Ostatnie odkrycia archeologiczne podkreślają znaczenie tego miasta w historii Portugalii i otwierają nowe kierunki badań nad jego przeszłością.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.