Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Zaskakujące odkrycie w Bałtyku. Chodzi o popularny gatunek ryby

42

Szwedzcy naukowcy odkryli nowy, drapieżny gatunek śledzia w Bałtyku, co może mieć znaczenie dla ekosystemu morskiego. Jak podaje PAP, badania opublikowano na łamach "Nature Communications".

Zaskakujące odkrycie w Bałtyku. Chodzi o popularny gatunek ryby
Nowy gatunek śledzia odkryto w Bałtyku (wikimedia commons)

Nowy, drapieżny gatunek śledzia pojawił się w Bałtyku, jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Uppsali, opublikowanych w "Nature Communications".

Odkrycie to może wpłynąć na ekosystem morski, ponieważ nowy gatunek śledzia różni się od tradycyjnych planktonożernych śledzi.

Śledzie bałtyckie, które zazwyczaj żywią się planktonem, zaczęły ewoluować w kierunku drapieżnictwa. Nowy gatunek jest większy i bardziej tłusty, co czyni go atrakcyjniejszym dla konsumentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Groźne odkrycie w stawie. Wędkarz zbladł po wyłowieniu reklamówki z wody

Badania wykazały, że te rybożerne śledzie mają uszkodzone skrzela, co jest wynikiem walki z ofiarami, takimi jak cierniki.

Leif Andersson z Uniwersytetu w Uppsali, który kierował badaniami, podkreśla, że nowy gatunek śledzia jest genetycznie unikalny.

Kiedy dowiedziałem się, że miejscowi są świadomi specyficznej populacji bardzo dużych śledzi bałtyckich, które zawsze odbywają tarło w tym samym obszarze - rok po roku, postanowiłem pobrać próbki i zbadać ich skład genetyczny - powiedział Andersson.

Badania genetyczne wykazały istnienie co najmniej dwóch subpopulacji rybożernych śledzi w Bałtyku. Jedna z nich występuje na północ od Sztokholmu, a druga na południe. Jake Goodall, pierwszy autor publikacji, wskazuje, że te subpopulacje są odrębne i mają różne preferencje żywieniowe.

Morze Bałtyckie, jako młody zbiornik wodny, oferuje unikalne warunki do ewolucji nowych gatunków. Naukowcy sugerują, że brak konkurencji ze strony innych drapieżników, takich jak makrele czy tuńczyki, mógł przyczynić się do rozwoju rybożernych śledzi.

Stawiamy hipotezę, że śledzie żywiące się rybami wyewoluowały z powodu braku konkurencji ze strony innych ryb drapieżnych - wskazał Andersson.

Odkrycie to może mieć istotne znaczenie dla zrozumienia dynamiki ekosystemu Bałtyku i wpływu nowych gatunków na jego równowagę. Badania te są ważnym krokiem w kierunku lepszego zrozumienia procesów ewolucyjnych w środowiskach morskich.

Autor: BBI
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Alarm smogowy na Śląsku. Znacznie przekroczone normy
Oblężenie Zakopanego. Ogromne kolejki do głównych atrakcji
Nocne zgony. Śmierć dwóch osób w miejscach publicznych w Gdańsku
Rosyjski ksiądz molestował kobiety. Trafił na wojnę
Ciało Weroniki znaleźli w Wigilię. Ojciec 23-latki ujawnia
19 haseł. Tylko dla prawdziwych podróżników
Rekordowa liczba mandatów. Postrach w Zakopanem
BMW blokuje na trasie S6. Ludzie: Marka zupełnie przypadkowa
Zginął w pożarze w Boże Narodzenie. Szukał pierścionka zaręczynowego
Ten ślub przeszedł do historii. Młodzi nie spodziewali się tego, co zrobi ksiądz
Straciła męża na Trasie Łazienkowskiej. "Najgorsza jest pustka"
W Poznaniu wystawią sztandar Hitlera? Dyrektor muzeum ujawnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić