W 2025 roku każdy maturzysta ma obowiązek przystąpić do czterech egzaminów pisemnych, z czego jeden z nich powinien być na poziomie rozszerzonym. To oczywiście piętrzy obawy osób, którym zależy na metodzie "3z" - zakuć, zdać i zapomnieć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W zeszłym roku największa liczba maturzystów na egzamin rozszerzony wybrała język angielski. Zdecydowało się na niego aż 70 proc. absolwentów. Kolejne były matematyka, geografia, język polski i biologia.
Czytaj także: Przypomnieli maturalny absurd. Miało być według klucza
Matura 2025. Terminy zaskakują
Nie podejmiemy za Was decyzji o przedmiocie matury rozszerzonej. Możemy jednak coś podpowiedzieć. Ostatni dzień maturalnego maratonu przypada na środę, 21 maja. Na wtedy też zaplanowany jest egzamin rozszerzony z języka polskiego. Oznacza to, że spośród wszystkich przedmiotów, jakie są dostępne do wyboru, to ci, którzy wybiorą rozszerzony język polski będą mieli najwięcej czasu na przygotowanie się do niego. To zaskakuje, bo do tej pory najpóźniejszy termin, w jakim wypadał rozszerzony polski, to był 17 maja. Jednak nic nie wskazuje na to, żeby termin ten był pomyłką.
Tegorocznym maturzystom przypominamy, że matury rozpoczną się 5 maja w poniedziałek. Na pierwszy ogień idzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Dzień później, 6 maja, absolwenci zmierzą się z maturą z matematyki a 7 maja w środę z maturą z języka obcego.
Sprawdź także: Czy zdałbyś maturę z biologii? Sprawdź swoją wiedzę
Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina, że aby zdać maturę, trzeba zebrać przynajmniej 30 proc. punktów z każdego z obowiązkowych przedmiotów a także przystąpić do egzaminu z jednego z wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, lub - w przypadku języka obcego nowożytnego, na poziomie rozszerzonym bądź dwujęzycznym.
Ramowe daty matur 2025 to od 5 do 24 maja. Część ustną języka polskiego zaplanowano od 9 do 24 maja a część pisemną ze wszystkich przedmiotów od 5 do 22 maja.