aktualizacja 

Zastrzelił wilka, bo wziął go za lisa. Szczeniaki bez ojca mogą nie przeżyć

47

Za wskazanie myśliwego, który zabił wilka Lego w Borach Tucholskich, ogłoszono nagrodę 10 tys. zł. Ale nie była ona potrzebna, bo mężczyzna sam zgłosił się na policję, twierdząc że... pomylił wilka z lisem. Teraz zginąć może nie tylko Lego. Życie jego szczeniąt także może być zagrożone.

Zastrzelił wilka, bo wziął go za lisa. Szczeniaki bez ojca mogą nie przeżyć
Myśliwy, który zabił Lego, sam zgłosił się na policję (Facebook, Wikimedia Commons)

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" było pierwszym, które poinformowało o śmierci Lego.

Wilk ten, o imieniu Lego, wychowywał w tym roku swoje szczenięta. Od czerwca ubiegłego roku nosił obrożę telemetryczną założoną przez naukowców z Katedry Ekologii i Zoologii z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Tylko dzięki tej obroży było możliwe wykrycie faktu, że zwierzę zostało nielegalnie zabite - przekazało stowarzyszenie za pośrednictwem Facebooka.

W Polsce wilki są pod ochroną a za zabicie takiego zwierzęcia może grozić nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Usłyszał zarzut bezprawnego odstrzału z broni myśliwskiej wilka, pozostającego pod ścisłą ochroną gatunkową, powodując istotną szkodę – przekazała prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, cytowana przez oko.press.

Zastrzelił jedno zwierzę. Ofiar może być znacznie więcej

Jak mówi w wywiadzie z oko.press dr Maciej Szewczyk z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Lego miał dwa lata i cztery miesiące i w tym roku doczekał się potomstwa.

Wraz z tym, jak młode dorastały, ich ojciec przynosił coraz większe zdobycze do jedzenia. Do czasu. Pewnego dnia nie wrócił, a specjalna obroża, wyposażona w akcelometr, nie odnotowała, aby zwierzę poruszało głową w ciągu ostatniej doby.

Ekipa naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego zebrała wszystkie dowody z miejsca, w którym znaleziono martwe zwierzę: ślady krwi, kula wbita w drzewo. Policja te ślady zabezpieczyła, a media zaczęły huczeć od doniesień o śmierci Lego.

Niedługo później na policję zgłosił się myśliwy, który twierdził, że pomylił Lego z lisem.

Absolutnie nie wierzę w to, że nie wiedział, do jakiego gatunku strzela. Mógł nie wiedzieć, że strzela do wilka z obrożą. Możliwe, że przestraszył się konsekwencji albo uznał, że i tak zostanie złapany, skoro już o sprawie informują media - oznajmił dr Szewczyk.

Naukowiec sam planuje być oskarżycielem posiłkowym w sprawie, bo jak mówi - straty w naturze będą znacznie większe, niż może się wydawać.

Zabicie osobnika, który jest rozmnażającym się samcem, ojcem rodziny, jest istotniejszą szkodą dla lokalnej populacji, niż gdyby zgiął młody wilk, dopiero oddzielający się od grupy. Jest duże prawdopodobieństwo, że w tej chwili grupa Lego się rozpadnie i szczeniaki nie przeżyją - mówi.

Stowarzyszenie dla Natury Wilk, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Gdański założyły obrożę w sumie 20 wilkom. Dziewięć z nich zostało już zastrzelonych z rąk myśliwych.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić