Mały Noah spędził swoje pierwsze tygodnie w łonie matki samotnie. Pewnego dnia dołączyła do niego młodsza siostra Rosalie, która po raz pierwszy pojawiła się na skanie USG dopiero w 12 tygodniu ciąży. "Mam zdjęcia z USG z siódmego i dziesiątego tygodnia. Na obu widać tylko jedno dziecko" - opowiada Rebecca Roberts.
Brytyjka zaszła w drugą ciążę będąc już od trzech tygodni w pierwszej ciąży. Rodzice, a nawet lekarze byli całkowicie zaskoczeni odkryciem. "Gdy nam powiedzieli, byłam w wielkim szoku, bo to nie powinno było się wydarzyć" - dodaje mama niezwykłych bliźniaków.
Superfetacja - niezwykle rzadkie zjawisko
Podczas ciąży bliźniaczej zwykle dochodzi do zapłodnienia dwóch komórek jajowych w tym samym czasie. W przypadku Noah i Rosalie nastąpiło natomiast zjawisko nadpłodnienia – dwie komórki jajowe z jednego cyklu owulacyjnego zostały zapłodnione przez plemniki pochodzące z odrębnych aktów płciowych, odbytych w odstępie trzech tygodni.
Badanie z 2008 roku wykazało mniej niż 10 zarejestrowanych przypadków superfetacji na świecie. W przypadku tej pary prawdopodobnie pomógł temu fakt, że mama brała leki na płodność.
Bliźnięta urodziły się sześć tygodni przed terminem i znacznie różnią się od siebie rozmiarem. Starszy Noah po porodzie ważył 1,8 kg, a Rosalie zaledwie 1.2 kg. Rebecca na Instagramie dokumentuje rozwój dzieci. Po pobycie na oddziale intensywnej terapii noworodki cieszą się dzisiaj dobrym zdrowiem.
Zdecydowanie myślę o nich jak o bliźniakach. Urodzili się w tym samym czasie. Być może nie zostały poczęte w tym samym czasie, ale urodziły się w tym samym momencie - mówi dumna mama.