oprac. Kamil Różycki| 

Zatopił jacht pod wpływem alkoholu. Po rozwodzie spotkała go kara

6

Zaskakujący finał rozprawy rozwodowej pewnej pary Polaków, których podział majątkowy analizował sam Sąd Najwyższy. Wszystko za sprawą wspólnego jachtu, który mężczyzna, będąc pod wpływem alkoholu, nieumyślnie zatopił. Jak się okazało, to właśnie celowość tego czynu podzieliła sądy w Polsce.

Zatopił jacht pod wpływem alkoholu. Po rozwodzie spotkała go kara
Zaskakujący podział majątku z jachtem w tle (Getty Images, © Zsolt Hlinka)

Rozwód dla wielu osób jest momentem bardzo traumatycznym. Szczególnie wiele emocji wywołują kwestie dotyczące podziału majątku, które w pewnych przypadkach mogą całkowicie zdominować temat sądowego rozstania z małżonkiem. Tak też było w przypadku pewnej polskiej pary.

Wszystko za sprawą kupionego w trakcie trwania małżeństwa jachtu, który podczas jednego z rejsów natrafił na sztorm i zatonął. W tej sytuacji nie byłoby nic spornego, jednak kluczowy okazał się fakt, że prowadzący go mężczyzna znajdował się pod wpływem alkoholu, co było kluczowe w sprawie cywilnej.

Jak stwierdził bowiem w trakcie rozprawy sąd cywilny (rejonowy) z uwagi na nieumyślne zniszczenie jednostki, nie można wliczyć jej wartości do podziału majątku. Z takim postawieniem sprawy nie zgodziła się jednak kobieta, która przez nieuwagę swojego byłego męża straciła statek o wartości ok. 30 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowe odkrycie we wraku Titanica. Pokazano nagrania z głębin oceanu

W sprawie jachtu odwołała się do sądu najwyższego

Z tego powodu postanowiła odwołać się od wyroku i faktycznie Sąd Okręgowy w Szczecinie zmienił wyrok, jednak wciąż nie uwzględnił jachtu w podziale majątku. Dlatego też kobieta postanowiła skonfrontować sprawę z Sądem Najwyższym, którego decyzja z pewnością zaskoczyła jej byłego małżonka.

Sąd Najwyższy przyjął bowiem jej argumentacje, że umyślne spożycie alkoholu miało znaczący wpływ na konsekwencje, jakimi było zatopienie jednostki. Jak uzasadnił w wyroku sędzia, mężczyzna powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie mogą wynikać ze spożywania alkoholu i prowadzenia później łodzi, a co za tym idzie, cywilnie opowiada za zniszczenie wspólnego mienia.

Oznacza to także, że umyślność czynu może różnić się w zależności od tego czy jest to sprawa karna czy cywilna.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić