Departament Obrony USA w styczniu 2023 ogłosił, że na Ukrainę trafi 31 czołgów M1A2 Abrams. Pierwotnie Stany Zjednoczone planowały zakup nowych czołgów M1A2 Abrams w ramach środków pochodzących z Inicjatywy Pomocy Bezpieczeństwa Ukrainy.
W marcu Pentagon zdecydował jednak, że dostawy obejmą wyremontowane czołgi M1A1 Abrams, który znajdują się na wyposażeniu USA, co znacznie skróci czas dostaw. Sekretarz prasowy Pentagonu, bryg. Gen. Pat Ryder zapewniał wówczas, że wariant M1A1, który otrzyma Kijów, będzie miał "bardzo podobne możliwości" do M1A2.
Teraz na froncie Awdijiwki (lub w jego pobliżu) pojawił się już czołg M1A1 SA Abrams, będący w służbie 47. Brygady Zmechanizowanej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto zaznaczyć, że w maju na poligonie wojskowym w bawarskim Grafenwoehr rozpoczęto szkolenie ukraińskich żołnierzy na amerykańskich czołgach Abrams. Łącznie około 200 żołnierzy ukraińskich sił operacyjnych uczyło się obsługi czołgów, taktyki działań oraz otrzymywało szkolenie medyczne.
Jakie czołgi dostała Ukraina?
M1A1 Abrams to najstarszy wariant Abramsów użytkowany przez armię Stanów Zjednoczonych. Jest ulepszoną wersją czołgu podstawowego M1 Abrams. Pierwszy egzemplarz M1A1 General Dynamics Land Systems (GDLS) wyprodukował w 1985 r. Czołg różnił się od swojego poprzednika m.in. ulepszonym zawieszeniem, zmodyfikowaną skrzynią biegów, lepszym pancerzem, a także przeprojektowanym mocowaniem wieży.
Według serwisu Army Recognition łącznie zbudowano 4796 czołgów M1A1 dla armii amerykańskiej, 221 dla amerykańskiej piechoty morskiej i 880 w koprodukcji z Egiptem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.