Koronawirus częściej wywołuje u kobiet całkowitą utratę węchu i smaku, niż u mężczyzn. Do takiego wniosku doszli lekarze po przeanalizowaniu danych z pięciu hiszpańskich szpitali.
Ponadto stwierdzono, że zaburzenia węchu i smaku dotyczą zwykle młodych kobiet. W ramach badania przeanalizowano dane 100 kobiet i 100 mężczyzn, którzy chorowali na COVID-19, ale nie wymagali hospitalizacji.
Płeć determinuje problemy z powonieniem i smakiem?
Autorzy badania odnotowali, że u osób z zaburzeniami dotyczącymi węchu i smaku przeważały kobiety, w ich przypadku odsetek wynosił 63,5 proc. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni nie mają takich problemów. Zmiany w kwestii powonienia odczuło aż 70 proc. wszystkich pacjentów, a smaku - 65 procent.
Objawy dotykają głównie młodszych chorych
Hiszpańscy naukowcy wykazali, że wśród 200 badanych osób w różnym wieku, utratę powonienia i smaku zaobserwowano najczęściej w grupie pacjentów z COVID-19 w przedziale wiekowym 42-46 lat. Wszystkie wymienione obserwacje opublikowano w piśmie "European Archives of Oto-Rhino-Laryngology".
To nie jedyne takie badanie
Do takich samych wniosków doszli badacze, którzy sprawdzili objawy 1 tysiąca pacjentów z aż 15 hiszpańskich szpitali. Z badania opublikowanego w "Journal Investigation Allergology and Clinical Immunology" wynika, że na zanik węchu cierpi 53 procent pacjentów, a smak straciło 52 proc. badanych chorych - informuje PAP.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.