Do katastrofy doszło 6 września przy al. 1 Maja. Nikt nie ucierpiał, gdyż wcześniej ewakuowano mieszkańców budynków na trasie budowy do hoteli. Zniszczeniu uległo 7 mieszkań, a inne zostały wyłączone z użytkowania. Zawalenie dotknęło łącznie 63 osoby. Wraz z innymi lokatorami wysiedlonymi z innych kamienic na trasie tunelu, obecnie w łódzkich hotelach przebywa około 250 osób.
Czytaj więcej: "Woda wlewała się oknami". Boją się, co przyniesie sobota
W piątek w Łodzi minister infrastruktury Dariusz Klimczak zwołał spotkanie z udziałem wszystkich służb i instytucji zaangażowanych w likwidację skutków katastrofy. Minister zobowiązał wykonawcę prac oraz inwestora – PKP PLK SA – by pilnie spotkali się z mieszkańcami dotkniętych katastrofą nieruchomości (Al. 1 Maja 23 oraz ul. Próchnika 44) i przedstawili im kompleksowe wsparcie.
Nie tylko poprosiłem, ale zobowiązałem wszystkich uczestników spotkania i ich współpracowników do tego, by sobie wzajemnie pomagać, nie oglądając się na to, kto powinien szukać tym ludziom mieszkań. W moim przekonaniu brakowało synchronizacji i odpowiedniej komunikacji szczególnie dla mieszkańców. Dlatego zdecydowałem, że odbędą się spotkania z mieszkańcami poszczególnych wspólnot i kamienic, zaczynając od mieszkańców tej, która uległa zawaleniu - cytuje PAP Klimczaka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według danych przekazanych przez ministra, wszyscy mieszkańcy nieruchomości przy Al. 1 Maja 23 oraz sąsiedniej kamienicy przy ul. Próchnika 44 otrzymali wsparcie prawne oraz materialne w wysokości od 3 do 5 tys. zł. Do ubezpieczyciela wpłynął już pierwszy wniosek o wypłatę odszkodowania, a kolejne wnioski mieszkańców będą składane za pośrednictwem PKP PLK.
Wykonawca już szuka lokali dla 7 rodzin, po weekendzie ma być im przedstawiona oferta. Decyzją nadzoru budowlanego, budowa tunelu średnicowego została czasowo wstrzymana. Przed wznowieniem prac zostanie rozebrana opuszczona kamienica przy Al. 1 Maja 16. Zgodę na rozbiórkę wydał Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Jak informował portal money.pl, posłanka Lewicy Paulina Matysiak i łódzcy radni, wystosowali oficjalną interwencję do prezesa PKP PLK oraz Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej. Domagają się w niej wyjaśnień przyczyny braku regularnych spotkań z mieszkańcami, mimo wcześniejszych obietnic.
Pytają także o sposób monitorowania stanu technicznego budynków po przejściu tarczy drążącej tunel oraz o plany dotyczące ponownej weryfikacji stanu wszystkich kamienic na trasie tunelu. Twierdzą, że mieszkańcy czują się samotni i nie mają pomocy.
Czytaj więcej: Miał to w nosie przez 26 lat. Pokazał zdjęcie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.