Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Zawalony most i akcja wojska. Czołgi wyjechały na ratunek w Dreźnie

80

Niemieckie Drezno gorączkowo stara się opanować wzburzone wody Łaby, jednak zawalony most Karola stanowi poważną przeszkodę w działaniach przeciwpowodziowych. W odpowiedzi na tę trudną sytuację, Bundeswehra w Saksonii rozmieściła czołgi oraz specjalistyczny sprzęt, aby usunąć gruz i przywrócić swobodny przepływ rzeki.

Zawalony most i akcja wojska. Czołgi wyjechały na ratunek w Dreźnie
Po zawaleniu się mostu Karola, Bundeswehra w Saksonii wysłała na miejsce swoje czołgi (Facebook, Die Bundeswehr in Sachsen)

W samym sercu Niemiec trwa dramatyczna walka z żywiołem. Po intensywnych opadach deszczu, które uderzyły zarówno w Czechy, jak i Niemcy, poziom rzek gwałtownie wzrasta, zapowiadając groźną powódź. Sytuację pogarsza zawalony most Karola, który blokuje przepływ wód Łaby, utrudniając jej naturalny odpływ.

Jak informuje portal blesk.cz, ogromne fragmenty betonu i stali zalegają w korycie rzeki, stając się poważną przeszkodą dla wezbranej wody. Służby ratunkowe pracują nieustannie, starając się usunąć te przeszkody, ale skala wyzwania jest ogromna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dramatyczna sytuacja w Głuchołazach. Zarządzono ewakuację

Wojsko walczy z powodzią w Dreźnie

Aby przyspieszyć działania, do pomocy wezwano Bundeswehrę, siły zbrojne w Saksonii. Czołgi ratownicze oraz specjalistyczny sprzęt próbują usunąć zablokowane elementy mostu. "Czasu nam ubywa" – ostrzegł Michael Klahre, przedstawiciel straży pożarnej w Dreźnie, w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Bild".

Dodał, że poziom Łaby wciąż wzrasta, co utrudnia operację. Klahre podkreślił, że służby ratunkowe dążą do jak najszybszego usunięcia gruzu, zanim w niedzielę, 15 września, nadejdzie fala powodziowa, która spłynie Łabą z Czech.

Powodzie w Niemczech i Czechach

Meteorolodzy alarmują, że sytuacja w Niemczech może ulec dalszemu pogorszeniu. W najbliższych dniach prognozowane są kolejne intensywne opady deszczu, co prawdopodobnie doprowadzi do dalszego wzrostu poziomu rzek. Największe zagrożenie powodziowe dla wschodnich Niemiec stanowi woda spływająca z Czech, zwłaszcza Łabą i Nysą Łużycką.

Niektóre prognozy sugerują, że poziom Łaby może osiągnąć rekordowe wartości. Kombinacja zawalonego mostu i ekstremalnych opadów stworzyła niezwykle groźną sytuację.

W odpowiedzi na rosnące zagrożenie, lokalne władze ogłosiły stan wyjątkowy, przygotowując się na możliwe ewakuacje. Mieszkańcom terenów zagrożonych zalaniem zalecono spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy i gotowość do opuszczenia domów w razie konieczności.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić