Lasy Państwowe ogłosiły sukces. Razem z SGGW i Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów koordynowały przewóz ośmiu polskich żubrów do Hiszpanii. Zwierzęta pochodzą z Gołuchowa, warszawskiego ogrodu zoologicznego, Nadleśnictwa Niepołomnice oraz Pszczyny. Zadbano więc o to, by miały możliwie różnorodne geny.
O geny właśnie chodzi w całym projekcie. Trzy byki i pięć krów żubra wysłano w dwa miejsca w Hiszpanii. Mają rozmnażać się lokalnymi żubrami.
Dzięki tym działaniom powstają rozproszone populacje tego gatunku, które dają szansę na różnorodną pulę genową - wyjaśniają Lasy Państwowe.
Żubry wyjechały z Polski 10 stycznia. Część dotarła do hodowli La Serreta, a druga grupa do nowej hodowli Finca Venta Cornejo y Las Hoyadas. Obydwie znajdują się w hiszpańskiej prowincji Segowia.
Na nagraniu Nadleśnictwa Niepołomice na Facebooku widać migawki z transportu. Każdy żubr podróżował osobno w specjalnie do tego przystosowanej drewnianej skrzyni, ale wiozła je jedna ciężarówka. Jak informuje SGGW, w ten sposób wozi się żubry po Europie już od ponad 150 lat.
W ostatnich latach blisko 100 żubrów z Polski trafiło do zagranicznych ośrodków hodowlanych i populacji wolnościowych m.in. w Hiszpanii, Szwajcarii, Bułgarii czy Rumunii. Zawdzięczamy to staraniom zespołu specjalistów ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Lasów Państwowych i Stowarzyszenia Miłośników Żubrów - informuje biuro prasowe SGGW cytowane przez infoWire.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.