Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Angelika Karpińska | 

Zbadali pierwszych ozdrowieńców z Wuhan. Niepokojące wyniki

211

Badanie pacjentów, którzy chorowali na COVID-19 i byli na oddziale intensywnej terapii w Wuhan, ujawniło niepokojące wnioski. Okazuje się, że po trzech miesiącach od wyleczenia, wiele osób nadal cierpi z powodu uszkodzenia płuc.

Zbadali pierwszych ozdrowieńców z Wuhan. Niepokojące wyniki
Niepokojące wyniki badań z Wuhan (Getty Images)

Badania przeprowadzone przez dyrektora oddziału intensywnej terapii w szpitalu w Wuhan, Peng Zhiyonga, budzą obawy o długoterminowe skutki zarażenia koronawirusem. Obejmowały 107 pacjentów, których średnia wieku wyniosła 59 lat i u których w czasie epidemii rozwinęło się wywołane przez wirusa zapalenie płuc.

Po trzech miesiącach dr Peng stwierdził, że 90 proc. tych osób nadal cierpiało na uszkodzenie płuc. Jednocześnie ok. 10 proc. pacjentów straciło już przeciwciała potrzebne do zwalczania koronawirusa.

Poddanym badaniu osobom brakowało energii, a u prawie połowy wystąpiły objawy depresji. Podobne badanie przeprowadzone w Pekinie wykazało, że kilku pacjentów w wieku powyżej 65 lat, którzy z powodu koronawirusa wymagali intensywnej opieki, nadal otrzymywało dodatkowy tlen. Wielu nie odzyskało zmysłu węchu ani smaku - podaje "The Sun".

Pierwszy oficjalny przypadek koronawirusa odnotowano w Wuhan w grudniu. Miasto przed dwa miesiące było w ścisłym zamknięciu.

Koronawirus na świecie. Statystyki porażają

Do tej pory na całym świecie stwierdzono już ponad 19 milionów zakażeń koronawirusem. Niemal 715 tys. osób zmarło.

Zobacz także: Koronawirus wciąż nie odpuszcza. Tak wygląda globalna sytuacja

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić