Historycy Alessandro Vezzosi i Agnese Sabato spędzili ponad 10 lat przy archiwalnych zapisach, aby ułożyć męską linię rodu da Vinci. Jak informuje "Daily Mail", zaczęło się od prapradziadka Leonardo, który urodził się w 1331 roku i dalej badanie objęło pięć gałęzi rodziny, w tym tej, gdzie w 1452 roku przyszedł na świat Leonardo. Jak mówią historycy, praca może pomóc w przyszłych badaniach rodziny artysty.
Badaczom udało się stworzyć całe drzewo genealogiczne da Vinci w ciągu 690 lat i 21 pokoleń. Ujawniło ono, że słynny artysta ma 14 żyjących potomków. Wśród nich są rolnicy, pracownicy biurowi, tapicer, sprzedawca porcelany, a nawet artysta. Kiedy dowiedzieli się o tym, powiedzieli, że są dumni z tego, że są spokrewnieni z wielkim człowiekiem.
Czytaj także: Hit internetu! Ochrona pomyliła piłkarza z kibicem
Leonardo miał 22 braci
Według naukowców Leonardo — choć sam nie miał dzieci — miał aż 22 przyrodnich braci. Naukowcy prześledzili pięć gałęzi jego drzewa genealogicznego i zebrali dane na temat ponad 225 różnych osób. Dr Sabato powiedziała dziennikowi "Daily Mail", że w tej chwili starsi są na emeryturze, a młodzi pracują w różnych branżach. Żaden z żyjących potomków nie mieszka w Vinci, z którego pochodzi Leonardo, ale mieszkają w okolicy.
Jednym z żyjących krewnych słynnego artysty jest 85-letni Paulo Vinci. Dla niego ta wiadomość była niespodzianką i opisuje ją jako "źródło wielkiej dumy". Historycy zapytali, czy ma jakieś papiery lub dokumenty dotyczące jego rodowodu. Jak odpowiedział mężczyzna, ten temat nigdy nie był poruszany jego rodzinie.
Być może dlatego, że nikt nie był w stanie uwierzyć, że jest jakaś bezpośrednia linia rodowa. Około 60 lat temu, kiedy miałem 25 lat, przy okazji wizyty w muzeum Vinci powiedziano mi, że moja rodzina wywodzi się bezpośrednio z rodziny Leonarda. Ale na tym wszystko się skończyło, nie było dalszych badań - wspomina Paulo.
"Pochodzenie jest pewne"
Jak mówi 85-letni krewny da Vinci, dopiero w tym roku skontaktowali się ze nim historycy Alessandro Vezzosi i Agnese Sabato, którzy po dogłębnych badaniach wykazali, że moje związki rodzinne z Leonardem są pewne. Podobnie ucieszył się 77-letni Bruno Vinci, który był wdzięczny naukowcom za "rzucenie światła na genealogię jego rodziny". Powiedział, że ma dwóch synów i czworo wnuków płci męskiej, którzy kontynuują linię.
Jeden z krewnych da Vinci poszedł w ślady swojego słynnego przodka. 62-letni Geovanni Vinci również został artystą – ale nie sądzi, że ma "cokolwiek wspólnego z Leonardem". Jak powiedział żartobliwie w rozmowie z "Daily Mail", może przez część prac Leonardo przewrócił się w grobie, "ale co do reszty - to mam nadzieję, że jest dumny" - wyznał 62-latek.
Badania uzupełniają luki
Profesor Vezzosi powiedział, że praca uzupełnia luki i koryguje błędy w poprzednich badaniach genealogicznych rodziny Leonarda. Jest to już kolejne badanie dwójki historyków, które swoje prace zaczęli jeszcze w 2016 roku. Wówczas zespół badaczy ujawnił dwóch bezpośrednich żyjących męskich potomków z jednej gałęzi rodziny da Vinci.
Wśród nich był policjant, cukiernik, księgowy i emerytowany kowal. Jednym z jego potomków był znany włoski reżyser filmowy Franco Zeffirelli. Zmarł w 2019 roku w wieku 96 lat.