Zbiornik w Krakowie nie wytrzymał ulewy. Obiekt jest w totalnej ruinie

187

Krakowscy urzędnicy zapowiadają kompleksowe wyjaśnienie sprawy zniszczenia zbiornika retencyjnego, który miał chronić mieszkańców Nowej Huty przed podtopieniami. Ten został doszczętnie zniszczony podczas ostatnich intensywnych opadów deszczu i wygląda wprost koszmarnie.

Zbiornik w Krakowie nie wytrzymał ulewy. Obiekt jest w totalnej ruinie
Zbiornik retencyjny w Nowej Hucie został doszczętnie zniszczony podczas ulewy. (Licencjodawca, Klimat-Energia-Gospodarka Wonda)

Choć Kraków nie należał do miast najmocniej dotkniętych potężnymi opadami deszczu spowodowanymi przez niż genueński, to przez kilka dni w tym mieście obowiązywało pogotowie przeciwpowodziowe. Infrastruktura mająca zapobiec zalaniom w tym czasie przeszła poważny test, choć niestety nie wszystkie obiekty zaliczyły go wzorowo.

Mieszkańcy Nowej Huty są oburzeni stanem zbiornika retencyjnego przy ulicy Folwarcznej, którego zadaniem było chronienie tej dzielnicy przed potencjalnym zalaniem. Obiekt, który nie został jeszcze oficjalnie oddany do użytku, wskutek nawalnych opadów deszczu już uległ poważnemu zniszczeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężny grad w Krakowie. Przez miasto przetoczyła się ulewa

Zbiornik retencyjny zniszczony na kilka miesięcy przed otwarciem

Uszkodzenia są na tyle poważne, że wiele osób już poddaje w wątpliwość finalny termin zakończenia prac budowlanych, które ustalono na maj 2025 r. Inwestorem tego obiektu jest miejska spółka Klimat–Energia–Gospodarka Wodna, która zapowiada wnikliwe wyjaśnienie sprawy.

Jak wyjaśniają już urzędnicy, już 12 sierpnia zwracali uwagę projektantowi zbiornika na widoczne uszczerbki budowlane - polegały one głównie na wybrzuszeniu dna zbiornika. Tę sytuację pogorszyły obserwowane ostatnio nawalne opady deszczu, czego efektem będzie kompleksowa naprawa zbiornika, który nawet nie został oddany do użytku.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Krakowscy urzędnicy zapowiadają, że sprawa zostanie potraktowana priorytetowo. Na miejscu budowy działa już Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który ma ustalić przyczyny zniszczenia zbiornika i ewentualnie zlecić szczegółową ekspertyzę obiektu.

Na 30 września zaplanowano natomiast pierwszą rozprawę. Podczas niej swoje stanowiska oraz dokumenty z budowy mają przedstawić przedstawiciele inwestora, projektant oraz wykonawcy zbiornika.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić