Łódzki las pamięci zostanie wydzielony z części tradycyjnego cmentarza przy ulicy Hodowlanej.
Zajmie 360 metrów kwadratowych, na których wśród drzew, w zbiorowej mogile zmarli będą w ekologicznych, biodegradowalnych trumnach.
Lasy pamięci to o wiele tańsza i przyjazna środowisku forma pogrzebu, która zyskała popularność w Niemczech, a teraz powoli dociera do Polski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To, co odróżnia Las Pamięci od tradycyjnego cmentarza, to że nie ma tam nagrobków, krzyży ani kwiatów czy zniczy. A wszystko w imię ekologii.
Czytaj także: Wielka awantura na cmentarzu. Bójka 20 osób
Ale nie tylko, bo takie rozwiązania są także o wiele tańsze dla naszych portfeli. Jedyna opłata jaką przewiduje się w przypadku tego typu pogrzebu to koszt pochówku i trumny.
Brak opłat eksploatacyjnych czy kosztów utrzymania grobu przez kolejne dekady. Jedyna przeszkoda na jaką wskazują eksperci to brak możliwości ekshumacji zwłok.
Miejsca pochówków nie będą w żaden sposób oznaczane. Teren będzie zamknięty, a kwiaty i znicze będzie można składać na przygotowanym postumencie przed ogrodzeniem. Będą tam również ustawione tablice upamiętniające pochowanych - czytamy w serwisie Łódź.pl
Łódzki projekt Lasu Pamięci to nie pierwsze rozwiązanie tego typu w Polsce. W 2022 roku wyglądający jak park cmentarz powstał na cmentarzu komunalnym w poznańskim Junikowie.