Analiza najnowszych zdjęć na zlecenie brytyjskiego nadawcy publicznego BBC wykazała, że w pobliżu zajętego przez Rosjan Mariupola wykopano ponad 1,5 tys. nowych grobów. Znajdują się one w miejscowościach Stary Krym, Mangusz i Winogradne.
Czytaj także: Koszmar dzieci w Mariupolu. Tak zachowują się Rosjanie
Coraz więcej pochowków pod Mariupolem
Eksperci firmy Maxar, która regularnie robi zdjęcia w regionie za pomocą satelity, szacują, że tylko od maja do października powstało tam ponad 4,6 tys. pochowków. Świadkowie twierdzą, że są tam chowane ciała cywili, które zostały wydobyte spod licznych gruzów na terenie Mariupola.
Ludzie są chowani bez imienia i nazwiska - groby podpisywane są liczbą osób oraz czasami płcią. Większości ciał nie udało się zidentyfikować. Jak podaje BBC, rosyjskie władze burzą zniszczone domy, próbując w ten sposób zatuszować swoje zbrodnie.
Czytaj także: Bunt nauczycieli. Tak robią w Mariupolu
Rosjanie próbują ukryć zbrodnie
BBC przywołuje relacje mieszkańców, z których wynika, że w lecie ciała zabitych leżały na ziemi przed kostnicami. Z innych doniesień wynika, że jeszcze w marcu, w trakcie walk w mieście, miejscowi aktywiści pod ostrzałem zbierali ciała zabitych i organizowali prowizoryczny pochówek, składając je w zbiorowych grobach.
Mariupol był atakowany przez Rosjan od pierwszych dni inwazji. Najeźdźcy praktycznie zmietli miasto z powierzchni ziemi, a miejscowi byli torturowani i zabijani. Tylko od 1 marca podczas 12-dniowej blokady i bestialskiego ostrzału miasta przez rosyjskie wojska okupacyjne, według danych Rady Miejskiej Mariupola zginęło 1582 cywilów.
Czytaj także: Co na to Kadyrow? Wydało się, co robią jego żołnierze
Bestialskie ataki Rosjan
W pierwszych tygodniach okupacji zmarłych chowano w głębokim dole na starym cmentarzu w centrum Mariupola. Z ulic, kostnic i prywatnych domów przywożono ciężarówki z ciałami zawiniętymi w dywany lub plastikowe torby i wrzucano do masowego grobu.
Masowy grób znaleziono także we wsi Stary Krym. Wówczas satelita zarejestrował nowe groby na terenie cmentarza Starokrymskiego, które pojawiły się 24 marca, tuż po zajęciu miasta przez wojska rosyjskie.