Drzewo jak z filmu grozy zauważyli leśnicy w Nadleśnictwie Kolbudy (woj. pomorskie). Widać na nich drzewo w całości pokryte pajęczyną i ciemnymi gąsienicami. Leśnicy zapewniają, że choć drzewo z gniazdami robaków wygląda przerażająco i może budzić wśród mieszkańców, jest naturalnym zjawiskiem spotykanym w środowisku.
Czytaj także: Mieszka na balkonie w bloku. Oburzenie w Bydgoszczy
Nie są groźne dla ludzi
Jak poinformowali leśnicy, są to larwy motyli z rodziny namiotnikowatych, które tworzą oprzędy wokół liści. Przyczyną tego zjawiska są wysokie temperatury. Im cieplej jest na zewnątrz, tym więcej larw pojawia się na drzewach, które jednocześnie rozwijają się też szybciej. Jak informuje zoolog dr Marek Bąkowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, nie są one groźne dla ludzi.
Larwy zagrażają plonom drzew owocowych, ale są niegroźne w przestrzeni miejskiej. Związane są one z takimi gatunkami drzew jak jabłoń, czeremcha, trzmielina. Teraz jest okres szczytu aktywności żerowania, ale, nawet kiedy zajrzy się do środka drzewa, to często widać, że nie ma już tych gąsienic, tylko są odchody - cytuje dr Bąkowskiego Radio Poznań.
Motyl zajmuje osłabione rośliny
Drzewa są opanowane przez motyla z rodziny namiotnikowatych, który szczególnie lubuje się w liściach drzew i krzewów owocowych oraz parkowych. Motyl ten chętnie zajmuje osłabione rośliny, bo łatwiej je wówczas opanować. Motyle, które już niedługo wyjdą z kokonów, są niewielkie i mają charakterystyczne białe skrzydła w czarne kropki.
Jest to szkodnik roślinny, który zjada liście oraz kwiaty drzew i krzewów. Kiedy opanuje daną roślinę, jest w stanie całkowicie ją zniszczyć, ponieważ może zjeść nawet owoce i korę drzew - mówi dr inż. Maria Wolender z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego "Gazecie Szczecińskiej"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.