W zimie mrówki znajdują się w stanie odrętwienia. Kiedy nadchodzi jesień, zaczynają jeść coraz więcej i gromadzą w ciele zapasy substancji odżywczych, które zimą zastąpią im pokarm. Wraz ze spadkiem temperatury owady schodzą do niższych komór mrowiska.
Wewnątrz panuje niewysoka temperatura 2-8 st. C, ale pozwala ona mrówkom przetrwać. Różnica temperatury między środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem mrowiska może dochodzić aż do 20 st. C - informują leśnicy z Nadleśnictwa Białowieża.
Zimą mrówki można znaleźć w lesie podczas odwilży. Ziemia się nagrzewa, owady mogą się obudzić, mimo zimowego miesiąca. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy w St. Petersburgu sprawdzili, jak dużo snu potrzebują mrówki.
W celu przeprowadzenia dokładnego badania zbudowali oni laboratoryjne mrowisko, w którym żyły mrówki ogniste. Naukowcom udało ustalić się, jak długo trwa odpoczynek mrówek oraz jak długo żyją.
Otóż długość snu zależna jest od statusu mrówki w hierarchii społecznej w mrowisku - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy w St. Petersburgu.
Sen u robotnicy trwa nieco ponad minutę. W ciągu doby śpią łącznie 2 godziny i 48 minut. Ich drzemki nie są regularne i nigdy nie śpią jednocześnie, mrowisko musi cały czas pracować.
Z uwagi na taki tryb życia dożywają pół roku. Znacznie lepsze życie prowadzi królowa. Choć zasypia rzadziej, bo "zaledwie" 90 razy w ciągu doby, to jej sen trwa około 6 minut. Królewski odpoczynek trwa 9 godzin dziennie. Dożywają maksymalnie 6 lat.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.