Zdjęcie z Bieszczadów. "Niesamowity wysyp"

46

Ostatnie opady deszczu w całym kraju spowodowały, że w polskich lasach zaroiło się od grzybiarzy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ niemal z każdego zakątku Polski napływają informacje o istnym wysypie grzybów. Jednym z dowodów na ten stan rzeczy postanowiło podzielić się Nadleśnictwo Baligród.

Zdjęcie z Bieszczadów. "Niesamowity wysyp"
Wysyp w Bieszczadach (Facebook, Fot. Bogusław Prystasz, Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe)

W całej Polsce już oficjalnie rozpoczął się sezon na grzybobrania, które w tym roku mogą być szczególnie udane. Jak donoszą Lasy Państwowe oraz ci, którzy rozpoczęli już zbiory, ostatnie deszcze oraz wysokie temperatury spowodowały prawdziwy wysp różnorakich grzybów - od maślaków po borowiki.

Już teraz na forach grzybiarzy można spotkać fotografie przedstawiające ogromne zbiory, które często obfitują także w gatunki grzybów mniej znanych. Jednymi z nich są przyciągające wzrok swoim czerwonym kolorem borowiki, ceglastopore.  Ich wysypem na Stropie nad Zahoczewiem pochwaliło się w sobotę bieszczadzkie Nadleśnictwo Baligród.

Jednak to nie jest jedyne miejsce, w którym zaobserwowano prawdziwy wysyp tych szczególnie pożądanych przez zbieraczy grzybów. Jak czytamy w komentarzach pod postem Nadleśnictwa Baligród, podobna sytuacja występuje m.in. w woj. świętokrzyskim czy małopolskim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Galaretek kolczasty - grzyb, którego nie trzeba gotować

Ile można zbierać grzybów w polskich lasach za darmo?

Podobnie jak każdego roku, tak i w tym wiele osób rozpocznie dopiero swoją przygodę z grzybobraniem. Warto wiedzieć, że Lasy Państwowe nie nakładają żadnego limitu zebranych grzybów, choć są miejsca, w których jest to niedozwolone. Wśród nich są m.in. rezerwaty czy parki narodowe.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe - informują Lasy Państwowe.
Autor: KARO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić