Zimą niedźwiedzie zapadają w sen zimowy, podczas którego obniża się ich temperatura ciała, zmniejsza się częstotliwość oddechów i tętno. Zimują one w tzw. gawrach, którymi mogą być wypróchniałe pnie drzew.
Po czym poznać, że nadchodzą zimowe miesiące? Choćby po drzewach. Jak podkreśla Nadleśnictwo Baligród, tam, gdzie bytują niedźwiedzie możemy znaleźć znaki na drzewach. Na przełomie wiosny i lata, żeby dostać się do słodkiego łyka jodeł odrywają zębami i pazurami fragmenty kory.
Po jakimś czasie miejsce to zasiedlają grzyby i owady. Bywa, że "rana" z czasem zarośnie, albo w jej miejscu powstanie dziupla, która stanie się schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, może nawet dla samych niedźwiedzi.
Leśnicy pokazali zdjęcie takiego znaku na drzewie.
Co zrobić, gdy spotkamy niedźwiedzia?
Wiadomo, że lepiej byłoby uniknąć spotkania z niedźwiedziem. Co jednak zrobić, gdy "miś" stanie na naszej drodze?
Nie krzycz ani nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów, które mogą miśka rozjuszyć. Nie patrz mu w oczy i nie odwracaj się do niego plecami. Powolnym krokiem wycofuj się, zwiększając odległość od niedźwiedzia. Staraj się przy tym przemawiać do niego spokojnym, ale stanowczym głosem - daj się rozpoznać jako człowiek - podkreślał portal skalnik.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.