Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
lublin112.pl | 

Zdjęcie z Lublina. Wstyd na całą Polskę

8

Szczurzy problem w pobliżu Dworca Lublin wydaje się przybierać na sile. Dziesiątki szczurów, które biegają po chodniku w pobliżu dworca, zagrażają podróżnym i stają się niechlubną wizytówką miasta. Zwierzęta te przez nikogo niepokojone w ciągu dnia żerują wraz z gołębiami, zajadając się podrzucanym w tym miejscu chlebem.

Zdjęcie z Lublina. Wstyd na całą Polskę
Szczurzy problem w Lublinie (lublin112)

Szczurzy problem

W rejonie dworca kolejowego i niedawno oddanego do użytku Dworca Lublin przy ul. Dworcowej stoi nieużywany od pewnego czasu budynek, przeznaczony do wynajęcia. W jego pobliżu, jeszcze w niedzielę walały się śmieci i wszelkiego rodzaju opakowania po alkoholach. Co więcej, budynek ten ma powybijane szyby, a z jego środka, co chwilę, na plac przy dworcu, wybiegały wczoraj szczury, "witając" podróżnych przechodzących w pobliżu. O sprawie zaalarmowali czytelnicy.

Powszechnie wiadomo, że szczury są zwierzętami, które potrafią przystosować się do różnych warunków życiowych i znaleźć schronienie w różnorodnych środowiskach. Jednakże, gdy ich populacja rośnie w sposób niekontrolowany, stają się nie tylko uciążliwe, ale i potencjalnie niebezpieczne. A jeżeli dochodzi do tego dokarmianie ptactwa, jak to ma miejsce w tym rejonie, to problem ten się potęguje. Jednym z głównych problemów związanych z nadmierną populacją szczurów w pobliżu dworca kolejowego jest zagrożenie dla zdrowia publicznego. Myszy i szczury mogą być nosicielami pasożytów i bakterii, którymi zanieczyszczają żywność. Wśród chorób, które są przenoszone przez gryzonie, można wymienić dur brzuszny, włośnicę lub salmonellozę. Kontakt z nimi może prowadzić do zarażenia, co stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo podróżnych oraz mieszkańców miasta.

Ponadto, obecność szczurów na placu dworca może negatywnie wpływać na wizerunek miasta jako atrakcyjnego miejsca turystycznego oraz miejsca, w którym chce się mieszkać. Obawy przed potencjalnymi konsekwencjami zdrowotnymi oraz nieestetyczny widok gryzoni mogą odstraszać odwiedzających.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odkrycie służb z Hrubieszowa. Zatrzymano 19-latka

Czyje to szczury i skąd przyszły?

W sprawie tego problemu skontaktowaliśmy się z właścicielem budynku, który przekazał nam, że w środku nie ma szczurów. Co więcej dodał, że w budynku rozłożone są trutki i pułapki, a zwierzęta te pojawiają się w tym rejonie, bo przychodzą z budynków należących do PKP, a konkretnie magazynów. Informacje dotyczące tego, że szczury nie wychodzą z budynku mijają się z prawdą, ponieważ w niedzielę 21 kwietnia byliśmy na miejscu i nagraliśmy, jak zwierzęta te wchodzą do budynku i wychodzą z niego przez dziurę na poziomie chodnika. I nie był to jeden osobnik, a kilka.

Jak przekazano, problem ten potęguje również dokarmianie w tym miejscu ptaków. Jesteśmy w posiadaniu nagrania, na którym widać, jak jeden z taksówkarzy w pobliżu budynku wyrzuca całą reklamówkę suchego chleba. Po chwili na miejsce zlatują się gołębie. Po nich zaś na ucztę pojawiają się szczury. Sprawa została zgłoszona Straży Miejskiej i są prowadzone w tej sprawie czynności. Strażnicy mają już wstępne ustalenia, kto może porzucać odpadki z pieczywa.

Jedno jest pewne, jeżeli szczury pojawią się w budynku dworca PKP lub Dworca Lublin, a być może już tam są, skutki tej bytności mogą być kosztowne. Czekamy nadal na ustosunkowanie się do tej sprawy przedstawicieli PKP.

Deratyzacja i śmieci, strażnicy miejscy znają problem

Straż Miejska zapewnia, że regularnie kontroluje to miejsce i obecnie jest tam czysto. Dziś nawiązano kontakt z właścicielem budynku i przekazał on, że dziś zlecono tam sprzątanie tego terenu.

Odnośnie szczurów, bo się zainteresowaliśmy tym tematem, nie mieliśmy wcześniej sygnału, z ale ustaleń wynika, że PKP oczyszczało jakiś budynek, prawdopodobnie też niewykluczone, że robiło deratyzację i w wyniku tych działań szczury po prostu się usunęły z tamtego terenu i one gdzieś tutaj mogły po tym terenie przejść. Do końca nie mamy stuprocentowej pewności – wyjaśnia rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie Robert Gogola.

Przedstawiciel Straż Miejskiej zaznaczył również, że właściciel budynku prowadzi deratyzację.

Potrzeba pilnych działań

Władze miasta oraz odpowiednie służby muszą podjąć pilne działania w celu rozwiązania tego problemu. Skuteczne zarządzanie populacją szczurów wymaga podejmowania różnorodnych działań, w tym eliminacji miejsc, w których mogą się one schronić, oraz zastosowania środków odstraszających. Ponadto, konieczne jest edukowanie mieszkańców oraz podróżnych na temat metod zapobiegania problemom związanym z nadmierną populacją szczurów oraz stosowania środków ostrożności w kontaktach z nimi.

Niezbędne jest także zrozumienie głębszych przyczyn tego zjawiska, takich jak brak właściwej kontroli nad odpadami oraz warunki środowiskowe, które sprzyjają rozmnażaniu się szczurów. Rozwiązanie problemu wymagać będzie współpracy między różnymi instytucjami oraz zaangażowania społeczności lokalnej. Dla dobra zdrowia publicznego oraz wizerunku miasta, konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań w celu kontrolowania populacji szczurów na dworcu kolejowym w Lublinie.

Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 22 ust. I pkt. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2023, poz. 1284) oraz ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r. , poz. 2519, z późn. zm.) zwalczanie gryzoni, insektów i szkodników należy do obowiązków właścicieli nieruchomości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szczury w rejonie dworca w Lublinie
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić