Post regionalnego biura leśnictwa Soest-Sauerland w Nadrenii Północnej-Westfalii wywołał w sieci prawdziwą burzę. Zdjęcie drzewa unoszącego się nad ziemią zebrało tysięcy reakcji i komentarzy. Internauci przez wiele dni starali się dociec, co dokładnie przedstawia fotografia.
Świerk unoszący się nad ziemią
Niemieckich leśników oskarżono o fotomontaż. Wiele osób pisało w komentarzach, że drzewo nie jest prawdziwe, a zdjęcie ma po prostu wywołać sensację.
To, co tu widzisz, NIE jest fotomontażem! To pływające świerki. Zjawisko, które występuje tylko w naszym regionie! - czytamy w opisie zdjęcia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po wielu tygodniach okazało się, że to nie jest fotomontaż. Zdjęcie nie przedstawia jednak także wyjątkowego dla Nadrenii zjawiska. Prawda jest o wiele bardziej prozaiczna.
Czytaj także: Jelenie odpoczywały przy wodopoju, gdy nagle pojawiły się wilki. Zaskakujące zachowanie zwierząt
Świerk jest prawdziwy i faktycznie unosi się nad ziemią. Kilka lat temu próbowano go ściąć, ale wtedy okazało się, że jego górna część splotła się z sąsiednim drzewem. Gałęzie wrosły w gałęzie i dzięki temu świerk przetrwał.
W tej kombinacji, w której wierzchołek jest nadal wrastający, a spód stoi wolny, jest to prawdopodobnie wyjątkowe — wyjaśniła Agnes Wasmer z regionalnego biura leśnictwa WDR w połowie października.
Wrastanie gałęzi w inne drzewo jest dość powszechnym zjawiskiem. Wyjątkowe jest jednak to, że jeden świerk utrzymuje przy życiu drugi. "Zwisające" drzewo jest bowiem żywe i pomimo ścięcia zdaje się rosnąć normalnie.