Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Żerują w polskich lasach, są bardzo głodne. Na potęgę oblepiają pokrzywy

24

Lasy Państwowe zamieściły w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym zaprezentowały duże skupisko pewnych owadów. Trzeba przyznać, że prezentują się okazale. "Posiłek na skraju lasu. Czemu nie. Ale w pokrzywach?!" - zaczęli swój wpis leśnicy.

Żerują w polskich lasach, są bardzo głodne. Na potęgę oblepiają pokrzywy
Lasy Państwowe pokazały w mediach społecznościowych duże skupisko pewnych owadów (Facebook Lasy Państwowe)

O jakie owady chodzi? Lasy Państwowe spieszą z wyjaśnieniem. - Nie przeszkadza to gąsienicom rusałki - kontynuują w poście dodanym na Facebooku.

Choć w większości powinniśmy te owady, w tym stadium rozwoju widzieć na wiosnę, to coraz częściej widzimy je na przełomie lipca i sierpnia. Potrafią w dużych ilościach oblepić pokrzywy, tworząc czarne skupiska - tłumaczą leśnicy.

Jak czytamy na stronie portalu Ekologia.pl, gdy gąsienice wykluwają się z jaj, są całe czarne z kolczystymi wyrostkami, które przypominają włoski. Żerują one na liściach pokrzywy i w zasadzie poza nią nigdzie się nie ruszają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wymieranie owadów. Naukowcy biją na alarm

Z gąsienic powstaną piękne motyle

Stan ten trwa przez dwa do maksymalnie trzech tygodni. Potem następuje druga wylinka i owad zyskuje żółte paski po bokach ciała wyróżniające je spośród innych. "To także czas na rozpoczęcie samodzielnego życia. Kończy się stadna idylla młodych rusałek pokrzywników" - podsumowuje portal.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Po upływie niedługiego czasu, z gąsienic powstaną motyle rusałki pokrzywnika (Nymphalis urticae). Jak informuje Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, jest to kolejny motyl z rodziny rusałkowatych Nymphalidae.

Pokrzywniki można spotkać w wielu siedliskach: na drogach leśnych, łąkach, terenach ruderalnych, w parkach i ogrodach. Wszędzie tam, gdzie występuje nie tylko pokrzywa, czyli roślina żywicielska gąsienic, ale również w miejscach, gdzie dorosłe motyle znajdą pokarm, którym jest nektar kwiatów.

"Tak jak w przypadku większości rusałek zimuje imago. Pokolenie tych motyli, które zimują późnym latem nie rozmnaża się. Ich zadaniem życiowym jest zgromadzenie odpowiedniej ilości tłuszczu. Następnie, aby mogły bezpiecznie przetrwać zimę szukają odpowiednich miejsc w dziuplach, grotach, bunkrach, na strychach czy w piwnicach" - tłumaczy Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić