O jakie owady chodzi? Lasy Państwowe spieszą z wyjaśnieniem. - Nie przeszkadza to gąsienicom rusałki - kontynuują w poście dodanym na Facebooku.
Choć w większości powinniśmy te owady, w tym stadium rozwoju widzieć na wiosnę, to coraz częściej widzimy je na przełomie lipca i sierpnia. Potrafią w dużych ilościach oblepić pokrzywy, tworząc czarne skupiska - tłumaczą leśnicy.
Jak czytamy na stronie portalu Ekologia.pl, gdy gąsienice wykluwają się z jaj, są całe czarne z kolczystymi wyrostkami, które przypominają włoski. Żerują one na liściach pokrzywy i w zasadzie poza nią nigdzie się nie ruszają.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z gąsienic powstaną piękne motyle
Stan ten trwa przez dwa do maksymalnie trzech tygodni. Potem następuje druga wylinka i owad zyskuje żółte paski po bokach ciała wyróżniające je spośród innych. "To także czas na rozpoczęcie samodzielnego życia. Kończy się stadna idylla młodych rusałek pokrzywników" - podsumowuje portal.
Po upływie niedługiego czasu, z gąsienic powstaną motyle rusałki pokrzywnika (Nymphalis urticae). Jak informuje Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, jest to kolejny motyl z rodziny rusałkowatych Nymphalidae.
Pokrzywniki można spotkać w wielu siedliskach: na drogach leśnych, łąkach, terenach ruderalnych, w parkach i ogrodach. Wszędzie tam, gdzie występuje nie tylko pokrzywa, czyli roślina żywicielska gąsienic, ale również w miejscach, gdzie dorosłe motyle znajdą pokarm, którym jest nektar kwiatów.
"Tak jak w przypadku większości rusałek zimuje imago. Pokolenie tych motyli, które zimują późnym latem nie rozmnaża się. Ich zadaniem życiowym jest zgromadzenie odpowiedniej ilości tłuszczu. Następnie, aby mogły bezpiecznie przetrwać zimę szukają odpowiednich miejsc w dziuplach, grotach, bunkrach, na strychach czy w piwnicach" - tłumaczy Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.