Kardiomiopatia Takoysubo wsytępuje bardzo rzadko. Eksperci z Cedars-Sinai w Los Angeles, Cleveland Clinic i Johns Hopkins ostrzegają jednak, że w ostatnim czasie liczba przypadków systematycznie się w zwiększa.
Coraz więcej przypadków "syndromu złamanego serca"
Nie wiem, jak bardzo możemy winić za to COVID, a na ile wynika to z po prostu lepszej diagnostyki. Ale choroby serca są głównym zabójcą kobiet w każdym wieku, w tym nastolatek, kobiet w średnim wieku i starszych kobiet - powiedział w rozmowie ABC dr Noel Bairey Merz, dyrektor Barbra Streisand Heart Center w Cedars-Sinai.
"Syndrom złamanego serca" jest najczęściej wywoływane przez silny stres. Polega na nagłym zaburzeniu funkcji skurczowej lewej komory. Objawy przypominają zawał i są nimi m.in. ból w klatce piersiowej oraz duszność. Choroba może być śmiertelna.
Czytaj także: o koniec maseczek?! Ważna zapowiedź Adama Niedzielskiego
Według ekspertów przyczyną wzrostu przypadków może być pandemia COVID-19. Lockdown, duża liczba zgonów, izolacja i problemy ze zdrowiem pogorszyły stan psychiczny milionów ludzi na całym świecie. Silne emocje z tym związane mogły przyczynić się do rozwoju choroby. Dane z jednego z instytutów wskazują jednak, że rozwój syndromu nastąpił jeszcze wcześniej.
Nasze badania sugerują, że wzrost liczby rozpoznań zespołu Takotsubo nastąpił na długo przed wybuchem epidemii koronawirusa - powiedziała Susan Cheng, dyrektor Instytutu Badań nad Zdrowym Starzeniem się w Departamencie Kardiologii w Smidt Heart Institute szpitala Cedars-Sinai.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.