Według rządu w Erywaniu, turecki myśliwiec F-16 zestrzelił we wtorek jeden z samolotów bojowych znajdujących się w ormiańskiej przestrzeni powietrznej. Zginął pilot samolotu. Turcja określiła te informacje jako „absolutnie nieprawdziwe”.
Armenia oskarża Turcję. Mieli zestrzelić ich samolot
Rzeczniczka ministerstwa obrony Armenii powiedziała, że ormiański samolot bojowy Suchoj Su-25 był na misji wojskowej, kiedy został zestrzelony przez myśliwiec F-16 należący do tureckich sił powietrznych. To nie uszło uwadze polityków z Turcji. Na oskarżenia zareagował rzecznik rządu w Ankarze Fahrettin Altun.
Armenia powinna przestać okupować terytoria innych krajów, zamiast uciekać się do tanich sztuczek propagandowych – powiedział Altun.
Wojna o Górski Karabach
Górski Karabach to enklawa należąca formalnie do Azerbejdżanu. Jest zamieszkiwana i kontrolowana przez Ormian, którzy w 1992 roku ogłosili niepodległość Republiki Górskiego Karabachu. W latach 1992-1994 wojna o ten teren kosztowała życie 30 tys. osób.
Mimo ogłoszenia zawieszenia broni w incydentach granicznych rokrocznie ginęło tam kilkadziesiąt osób. Trwający latami stan niepewności wokół zawieszenia broni w konflikcie o Górski Karabach zarówno politycy Armenii, jak i Azerbejdżanu, wykorzystywali do jednoczenia wokół siebie zwolenników. Był to też dobry pretekst do wydawania ogromnych sum na zbrojenia.
Do nowych walk w konflikcie o Górski Karabach doszło w niedzielę 27 września. Azerbejdżan i Armenia wzajemnie oskarżają się o jego rozpoczęcie. Obie strony uważają, że sporny teren jest przynależny właśnie im.
Azerbejdżan korzysta ze wsparcia militarnego bliskiej etnicznie Turcji. Armenia jest złączona sojuszem militarnym z Rosją. Kreml stwierdził wcześniej, że jest w stałym kontakcie z Turcją, Armenią i Azerbejdżanem.
Czytaj także: Turcja wściekła po oświadczeniu UE. Będą sankcje?
Obejrzyj także: Armenia-Azerbejdżan. Wojna o Górski Karabach. "Konflikt odgrzewa Putin"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.