Do końca poniedziałku (25 marca) istnieje możliwość skorzystania z opcji głosowania korespondencyjnego i bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego dotyczy zarówno pierwszej, jak i drugiej tury wyborów samorządowych.
Jak podkreśla gov..pl, głosować korespondencyjnie może osoba, która: jest osobą sprawną ruchowo, ale w dniu głosowania będzie mieć ukończone 60 lat, ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym, będzie w tym czasie przebywać w Polsce, może głosować, czyli: w dniu wyborów ukończy 18 lat i ma czynne prawo wyborcze oraz osoba, która przebywa na kwarantannie.
Jeśli chcemy złożyć wniosek, musimy przygotować dane logowania do profilu zaufanego. Ewentualnie skan lub zdjęcie aktualnego orzeczenia organu, który ustalił stopień twojej niepełnosprawności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pakiet do głosowania korespondencyjnego powinien trafić do wyborcy nie później niż 6 dni przed dniem głosowania. 29 marca mija natomiast termin składania wniosków dotyczących głosowania przez pełnomocnika.
Wybory samorządowe 2024. Kogo wybierzemy w kwietniu?
Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia 2024. Głosowanie potrwa od godz. 7 do 21. W jego trakcie wyborcy będą mogli oddać głosy na kandydatów do rad gmin, powiatów (a także miast na prawach powiatu) oraz sejmików województw.
W całej Polsce odbędą się również wybory na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. W przypadku, gdy pierwsza tura głosownia nie przyniesie rozstrzygnięcia, a więc żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 procent ważnie oddanych głosów, w ciągu dwóch tygodni dojdzie do drugiej tury wyborów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.