Z relacji leśników wynika, że w polskich lasach jest coraz więcej rysi. "Mają w lasach dobre warunki do życia" - precyzują. Ostatnio mamę z małym rysiem nagrali pracownicy Nadleśnictwa Maskulińskie. "Spójrzcie jak się bawią i dbają o siebie" - czytamy pod nagraniem.
Czytaj także: Pokazał ceny warzyw w Kauflandzie. Mamy komentarz sieci
Mimo że młody ryś wygląda jak kotek to warto pamiętać, że ryś to jeden z największych polskich drapieżników i jeden z dwóch, obok żbika, dzikich gatunków kotów występujących w Polsce. W Polsce mamy dwie populacje rysia - nizinną w Polsce północno - wschodniej oraz karpacką na południowym wschodzie naszego kraju.
W tych dwóch rejonach mamy stałą populację, natomiast pojedyncze osobniki spotkamy na terenie całego kraju. Spotkania z nim ciągle należą do rzadkości, ponieważ ryś jest szalenie skryty i niezwykle czujny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rysie osiągają od 70 do 130 cm długości ciała. Średnia waga wynosi ok. 15 kg u samic oraz ok. 35 kg u samców. Rysie na wolności żyją do 17 lat.
Podczas chodzenia rysie chowają pazury i stąpają na palcach, a nie na całej stopie. W ciągu jednego dnia mogę przewędrować nawet ponad 20 km. By zaspokoić głód, potrzebują dziennie zjadać ok. 3 kg mięsa. Polują głównie nocą, a upolowaną zwierzynę starannie ukrywają w wykrotach albo przykrywają ściółką leśną lub śniegiem. Do tak zamaskowanego pożywienia ryś może wracać nawet przez kilka dni.
Rysie łączą się w parę tylko na czas rui, która trwa od końca stycznia do marca. Po jej zakończeniu samiec pozostawia samicę i to na niej spoczywa obowiązek wychowania młodych. Młode rysie przychodzą na świat po 10-tygodniowej ciąży. Samica rysia na miejsce porodu wybiera zaciszne miejsca jak rozpadliny skalne, wykroty, wypróchniałe pnie lub gęste młodniki.
Samica najpierw karmi młode swoim mlekiem, potem zaczyna im przynosić stały pokarm, aż w końcu, jak maluchy podrosną, prowadzi je do upolowanej zwierzyny.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.