Prokuratura Krajowa ogłosiła wszczęcie śledztwa po zawiadomieniu złożonym przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "IUSTITIA". Procedura ruszyła we wtorek 11 czerwca. Dochodzenie prowadzone jest w sprawie przekroczenia uprawnień, a także działanie na szkodę interesu publicznego przez 20 członków KRS, którzy wybierani byli od 2017 roku. Mieli oni działać "w celu osiągnięcia korzyści osobistej". Krok Prokuratury Krajowej skomentował w mediach społecznościowych Zbigniew Ziobro.
Był Bolesław Bierut, jest Adam Bodnar — komuna wróciła w nowej, agresywnej odsłonie. Bodnarowcy zaczęli prześladowania sędziów z demokratycznej KRS na zlecenie komunistycznych spadkobierców z sędziowskiej kasty — napisał polityk na portalu X.
Lider Suwerennej Polski stwierdził, że "takich rzeczy nie ważyli się robić w PRL". Dodał, że obecna władza "nie ma już żadnych oporów".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wpis Zbigniewa Ziobry wywołał sporo emocji i doczekał się sporej liczby komentarzy. Jedna z internautek postanowiła poprawić wpis lidera Suwerennej Polski. W miejsce "bodnarowców" wpisała "ziobrowców", a słowach "dziś nie mają oporów" zastąpiła dziś skrótem partii Ziobry.
Post skomentował również Tomasz Trela z Lewicy, członek komisji ds. Pegassusa. "Energię i siłę proszę zostawić na Komisję Śledczą, to już 1 lipca. Do zobaczenia" - napisał.
Spór o Krajową Radę Sądownictwa trwa od lat
Spór o KRS trwa nieprzerwanie od lat. W 2020 roku Sąd Najwyższy stwierdził, że powołana przez Zjednoczoną Prawicę rada nie działa w zgodzie z polską konstytucją. Zgodność z prawem unijnym i międzynarodowym organu podważyły także unijny Trybunał Sprawiedliwości oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Ich zdaniem KRS w obecnym kształcie nie daje gwarancji niezależności od polityków. W grudniu ubiegłego roku Sejm podjął uchwałę dotyczącą Krajowej Rady Sądownictwa. Wskazano w niej, że trzy wcześniejsze uchwały w sprawie wyboru sędziów — członków KRS zostały podjęte z naruszeniem prawa. Dotyczyło to uchwał podejmowanych przez Sejm w 2018, 2021 i 2022 roku.
W parlamencie trwają prace nad nowelizacją ustawy o KRS, która odwróci kwestionowane zmiany.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.