Najwięcej można ich spotkać w lasach, gdzie temperatury nawet w zimie są umiarkowane, a wilgotność wysoka. Osiadają także na źdźbłach trawy, łąkach i brzegach rzek.
Eksperci radzą, jakie środki mogą okazać się skuteczne, by odstraszyć kleszcze przed wskoczeniem na nasze ubrania, czy skórę. Zdarza się jednak, że pasożyt mimo to pojawi się na naszym ubraniu.
Czytaj także: Posadź w ogrodzie. Kleszcze będą trzymać się z daleka
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak skutecznie usunąć kleszcza?
W przypadku gdy w żaden sposób nie zabezpieczymy się przed tymi pasożytami, mogą one niezauważenie pojawić się na naszej skórze. Warto więc po każdym spacerze, gdzie otaczają nas lasy, czy łąki, dokładnie się obejrzeć.
Kleszcze, jak każde inne pasożyty, żywią się krwią innych stworzeń. Szukają miękkiego i ciepłego miejsca np. okolice pach. Gdy kleszcz już przytwierdzi się do naszego ciała, żadne drapanie nie sprawi, że nagle się odczepi.
Co zrobić, jeżeli znajdziemy na naszej skórze kleszcza? Warto zastosować te wskazówki.
Jak podaje portal Głos Wielkopolski, ważne jest, by kleszcza chwycić jak najbliżej skóry. Dzięki temu pasożyt nie wydzieli płynów ustrojowych, które mogą być niebezpieczne dla zwierzęcia i człowieka.
Nie należy szarpać, ani wyrywać kleszcza na siłę. Należy to zrobić w kontrolowany sposób.
Do usunięcia kleszcza można użyć szczypczyków lub pęsety. Narzędzie musi być ustawione prosto, nad kleszczem, jak najbliżej skóry. Trzeba pamiętać, by nie szczypać ciała kleszcza.
Pasożyta wyciągamy pionowo, a następnie dezynfekujemy powstałą ranę.
Mimo usunięcia kleszcza należy obserwować miejsca wkłucia. Zdarza się, że pojawia się rumień, który z kolei może zwiastować boreliozę. Nie warto go lekceważyć i najlepiej od razu umówić wizytę u lekarza.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.