W ramach badania przeprowadzonego przez ministerstwo sportu wiosną bieżącego roku, analizowano kompetencje ruchowe uczniów, wykorzystując cztery standaryzowane próby: bieg wahadłowy, beep-test, plank oraz skok w dal z miejsca. "Wyniki uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu" - stwierdził minister sportu Sławomir Nitras, wspominając także o negatywnym trendzie, który nasila się wraz z wiekiem uczniów.
W pierwszym badaniu kompetencji ruchowych uczniów wzięło udział ponad 3 mln dzieci. Sławomir Nitras podkreślił, że tak szeroko zakrojone badanie to "ewenement na skalę światową".
Mówiąc o wynikach badania, zaznaczył, że do pewnego momentu kompetencje ruchowe uczniów rozwijają się, by następnie znacząco spadać. Szczegółowo przedstawiono wyniki poszczególnych prób, które wskazują na ich spadek w różnych grupach wiekowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W przypadku skoku w dal wyniki pogarszają się ok. 18. roku życia, w teście beep-test u dziewcząt sprawność maleje od 13. roku życia, a u chłopców od 16. roku życia. W teście plank - u dziewcząt od 10. roku życia, a u chłopców od 18. roku życia, natomiast w biegu wahadłowym ok. 15-16. roku życia - wyjaśnił Nitras, powołując się na badania.
Dane te skłaniają do przeanalizowania obecnych metod promocji aktywności fizycznej wśród młodzieży oraz strategii nauczania wychowania fizycznego.
Czytaj także: Nitras niezwłocznie zareagował w sieci. "Imponujące"
W obliczu tych wyników ministerstwo sportu oraz ministerstwo edukacji mogą stanąć przed koniecznością przemodelowania aktualnych programów nauczania i zachęcania do regularnych ćwiczeń, aby stawić czoła rosnącemu problemowi spadającej aktywności fizycznej polskich uczniów.
Informacje te stanowią poważny sygnał do przemyśleń nad obecnym stanem sprawności fizycznej dzieci i młodzieży, a także nad koniecznością wprowadzenia zmian w obszarze edukacji fizycznej.
Czytaj także: Nowy spis lektur szkolnych. Zabrakło m.in dzieł Szekspira, Sienkiewicza i Mickiewicza.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.