Kafestol - szkodliwa substancja w niefiltrowanej kawie
W pierwszym tego typu badaniu na świecie naukowcy z Australian Center for Precision Health na University of South Australia dowiedli, że długotrwałe i częste spożywanie kawy (6 lub więcej filiżanek dziennie) może podwyższać poziom lipidów we krwi, a tym samym zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Ziarna kawy zawierają szkodliwą dla zdrowia substancję – kafestol. Związek silnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi, co może przyczyniać się do zwiększonego ryzyka chorób wieńcowych.
Ilość kafestolu jest szczególnie duża w kawie niefiltrowanej, czyli m.in. w "tureckiej", zaparzanej metodą french press, ale także w popularnym espresso, będącym podstawą praktycznie wszystkich napojów kawiarnianych. W kawie filtrowanej i rozpuszczalnej kafestolu nie ma lub jest go bardzo mało.
Czytaj także: Lubisz kawę? Uwaga! Ostrzeżenie WHO
W tym badaniu przyjrzeliśmy się genetycznym i fenotypowym powiązaniom między spożyciem kawy a profilami lipidów w osoczu - cholesterolami i tłuszczami we krwi - znajdując dowody na to, że spożywanie kawy przyczynia się do niekorzystnego profilu lipidowego, który może zwiększać ryzyko chorób serca - powiedział profesor Hypponen, jeden z autorów badania.
Co ważne, związek kawa-lipid jest zależny od dawki - im więcej pijesz niefiltrowanej kawy, tym bardziej podnosi ona poziom lipidów we krwi, zwiększając ryzyko chorób serca – dodaje prof. Hypponen.
Czytaj także: Fusy zasypały polskie miasta. Kawa na chodnikach
Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów na świecie, powodując ich szacunkowo około 17,9 mln ludzi rocznie. Naukowcy zalecają, by szczególnie osoby z wysokim cholesterolem i wadami serca zwracały uwagę na to, jaką kawę piją, i aby spożywały ją z umiarem.