Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Zmarł gnębiony przez rówieśników. Nie jest jednak ich jedyną ofiarą

685

Jak podaje portal wpoznaniu.pl 16-letni Filip nie żyje. Od dawna był ofiarą nękania przez grupę nastolatków w swojej szkole w Obornikach. Okoliczności tych wydarzeń wyszły na jaw po tym, jak udało się dotrzeć do zapisów rozmów uczniów z grupy, która powstała w mediach społecznościowych. Szkoła nie powiadomiła jednak policji pomimo próśb rodziców.

Zmarł gnębiony przez rówieśników. Nie jest jednak ich jedyną ofiarą
16-letni Filip odnalazł się kilka dni temu. Policja i prokuratura badają okoliczności jego śmierci. (Facebook, screen)

Ofiary nękania w szkole 

Kilka dni temu odnaleziono ciało 16-letniego Filipa, ucznia Zespołu Szkół w Obornikach Wielkopolskich. Policja i prokuratura badają okoliczności jego śmierci. Wiadomo, że Filip był ofiara nękania przez grupę hejterów w szkole. Nie ustalono jednak, czy była to przyczyna jego śmierci.

Historia Filipa nie jest jednak odosobniona. 16-latek był prześladowany przez grupę hejterów z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kutrzeby z Obornik. Do redakcji wpoznaniu.pl zgłosił się chłopak, który jest ofiarą prześladowania, a jak podaje portal, z innych źródeł wie także o kolejnej osobie. Inny uczeń przeszedł na edukację domową, ponieważ rodzice bali się o niego przez działania hejterów

Portal wpoznaniu.pl dotarł do zapisów rozmów uczniów, które pokazują, jak wygląda jedna z form nękania w sieci. W rozmowach przewija się także kwestia odpowiedzialności grupy hejterów za śmierć 16-letniego Filipa. Jedna z osób zwróciła na to uwagę reszcie grupy. 

Jak działa grupa?

Na Instagramie powstało konto "spotted.zs.kutrzeba.oborniki", na którym widnieje link do tellonym.me. Za pośrednictwem tego linku uczniowie mogą anonimowo wysyłać wiadomości o innych osobach. Dzięki temu hejterzy mogą szerzyć nieprawdziwe informacje, a reszta je czytać. 

Jedna z osób zwraca uwagę na to, że jej zdaniem to właśnie nękanie było przyczyną śmierci 16-letniego Filipa. Uczniowie dyskutowali także o tym, w jaki sposób może zachować się szkoła. Dzięki dostępowi do grupy portal mógł ustalić, jak wygląda sposób działania hejterów. Anonimowe informacje skupiają się na publicznym poniżaniu w sieci, wymyślaniu fałszywych oskarżeń, a następnie wyśmiewaniu. Czyta je całe grono uczniów ze szkoły, dlatego łatwo paść ofiarą hejterów. 

Grupa hejterów działała głównie w sieci.
Grupa hejterów działała głównie w sieci. (wpoznaniu.pl, wpoznaniu.pl)

Szkoła wydaje oświadczenie 

W wydanym przez szkołę oświadczeniu placówka nie odpowiada na żadne zarzuty zgłaszane przez szkołę i uczniów, którzy zarzucają jej bierność. Portal wpoznaniu.pl przedstawił treść oświadczenia podpisanego przez dyrekcję szkoły. Informuje jedynie o tym, że społeczność szkoły przeżywa śmierć Filipa i apeluje o powściągliwość w mediach społecznościowych, ponieważ wiele komentarzy uznaje za krzywdzące i niesprawiedliwe. Dyrekcja poinformowała, że uczniowie klasy, do której chodził Filip, spotkają się z psychologiem, a pomoc czeka na każdego z uczniów, którzy będą chcieli z niej skorzystać.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.

Autor: OSK
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić