Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 
aktualizacja 

Zmarł Jerzy Gołubowicz. Były prezydent Zabrza odsiadywał wyrok za morderstwo

140

W środę zmarł Jerzy Gołubowicz, który pełnił funkcję prezydenta Zabrza w latach 2002-2006. Był również wykładowcą akademickim na Politechnice Śląskiej. Jednak głośno o nim się zrobiło, gdy został skazany prawomocnie w 2017 roku za morderstwo Lecha Frydrychowskiego.

Zmarł Jerzy Gołubowicz. Były prezydent Zabrza odsiadywał wyrok za morderstwo
Nie żyje Jerzy Gołubowicz (Agencja Wyborcza.pl, Bartłomiej Barczyk)

7 sierpnia Urząd Miejski w Zabrzu przekazał informację o śmierci byłego prezydenta. "Wyrazy współczucia rodzinie i bliskim z powodu śmierci Pana Jerzego Gołubowicza, Prezydenta Miasta Zabrze w latach 2002-2006, składa Prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska wraz z Kierownictwem Urzędu Miejskiego w Zabrzu" – napisano na stronie magistratu.

Jerzy Gołubowicz zmarł w wieku 76 lat. Był nie tylko prezydentem Zabrza, ale również doktorem informatyki i automatyki. Wykładał na Politechnice Śląskiej, gdzie zyskał uznanie jako ekspert w swojej dziedzinie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 22 województwa zamiast 16? Tusk otrzymał list

Gołubowicz został prezydentem Zabrza z ramienia SLD i pełnił tę funkcję od 2002 do 2006 roku. W okresie PRL-u był członkiem PZPR. Urodził się w 1947 roku w Zabrzu, gdzie przez wiele lat związany był z lokalną społecznością. Otrzymał Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, a także Odznakę Nagrody Państwowej.

Jerzy Gołubowicz skazany na 25 lat więzienia

Pomimo poprzedniej nienagannej reputacji, były prezydent Zabrza, Jerzy Gołubowicz, zapisał się w pamięci mieszkańców głównie z powodu głośnej sprawy morderstwa Lecha Frydrychowskiego. Jak informuje "Dziennik Zachodni", Gołubowicz miał wobec niego dług w wysokości aż 800 tys. zł.

Prokuratura uznała, że to właśnie zadłużenie było motywem zbrodni. Ciało Frydrychowskiego, przykryte gałęziami, znaleziono w 2008 roku w powiecie będzińskim. Ofiara miała ręce i nogi związane taśmą, podcięte gardło oraz ślady pobicia kijem bejsbolowym.

Gołubowicz został zatrzymany pod koniec 2009 roku, a jego proces rozpoczął się w 2011 roku. Oprócz niego, na ławie oskarżonych zasiadło czterech innych mężczyzn, którzy mieli pomóc w dokonaniu zbrodni. Jeden z oskarżonych zeznał, że to Gołubowicz był sprawcą morderstwa, a dodatkowo poszlaki, takie jak miejsce logowania się telefonów komórkowych, miały potwierdzać jego udział w przestępstwie.

W 2013 roku Gołubowicz został skazany na 25 lat więzienia. Jednak w 2014 roku wyrok ten został uchylony i sprawę skierowano do ponownego rozpatrzenia. Gołubowicz utrzymywał, że nie zna pozostałych czterech mężczyzn, którzy siedzieli z nim na ławie oskarżonych.

Ostateczny wyrok zapadł w 2016 roku, po złożeniu apelacji. Jak informuje "Dziennik Zachodni", Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok skazujący na 25 lat pozbawienia wolności, który uprawomocnił się w 2017 roku. Były prezydent Zabrza nie przyznawał się do winy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić